Ekologických roľníkov je stále viac
Dnes /v utorok 11. novembra/ sa konal v priestoroch Agroinštitúta seminár k téme ekologického poľnohospodárstva. Účastníci sa zhodli, že napriek nárastu plôch na ktorých hospodária ekologickí roľníci, sú stále oblasti, ktoré bránia väčšiemu rozvoju tejto formy hospodárenia.
Za posledných viac ako pätnásť rokov vzrástla výmera na ktorej hospodária naši ekologickí farmári niekoľkonásobne a v súčasnosti dosahuje viac ako 140 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Je to približne 7 percent nášho poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Cieľom Ministerstva pôdohospodárstva je zvýšiť podiel roľníkov zaregistrovaných v ekológií na desať percent.
Súčasný minister pôdohospodárstva si ale uvedomuje, že možnosťou ako to dosiahnuť, je čo najrýchlejšie prijať právnu úpravu, ktorá našim agropodnikateľom pomôže predávať výrobky priamo z poľnohospodárskeho podniku.
„V súčasnosti nevidíme ani tak problém v rozsahu hospodárenia v ekológií, ale napríklad v samotnej slovenskej legislatíve, ktorá nám nedovoľuje predávať naše produkty priamo spotrebiteľovi. Vzniká potom mylná predstava, že BIO produkty sú drahé a pre spotrebiteľa nedostupné. Je to ale z dôvodu ich dovozu zo zahraničia a vysokých obchodných marží,“ hovorí Boris Baláž, ekologický farmár zo Skleného okres Turčianskej Teplice.
Tento stav by mal zmeniť pripravovaný zákon o predaji z dvora, ktorý zjednoduší pre malých roľníkov plnenie hygienicko-sanitárnych predpisov. Táto právna úprava by pomohla k ešte väčšiemu nárastu ekologického hospodárenia na pôde. V súčasnosti máme na Slovensku niečo vyše 360 poľnohospodárov hospodáriacich podľa ekologických kritérií. Každoročne je zaznamenaný nárast ich počtu, aj keď priemerná výmera na podnik klesá. V súčasnosti dosahuje približne 400 hektárov.
Problematike predaja z dvora sa budú ekologickí roľníci venovať aj zajtra /12. novembra/ v Bratislave a redakcia polnoinfo.sk tam má svoju redaktorku. Poskytneme Vám preto najaktuálnejšie informácie, ako sa ľady, s prípravou tejto právnej úpravy, pohli.