Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Sledujeme žatvu aj v okolitých štátoch

Sledujeme žatvu aj v okolitých štátoch
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena pšenice na burze CBoT v Chicagu v minulom týždni mierne poklesla o asi 2 percentá, na burze Euronext v Paríži mierne posilnila o približne 1 percento a na burze BÉT v Budapešti posilnila pre termíny obchodovania august o viac ako 5 percent.

Ceny pšenica na burze CBoT poklesli hlavne vplyvom zverejnenej správy USDA ohľadne exportu pšenice z USA. Príčinou zníženia exportu môže byť, okrem iného, aj povolenie vývozu z Ruska. To potrebuje vyprázdniť sklady, ale i získať opätovnú dôveru a preto tlačí svojou produkciu za dumpingové ceny na trhy ostatných štátov.

Maďarsko:
Združenie pestovateľov GOSZ informovalo o priebehu žatvy a priebežných výsledkoch. Podľa tejto organizácie je už viac ako 3 mil. ton pšenice prijateľnej kvality zožatej a skladovanej. Spotreba tejto krajiny je okolo 2,5 mil. ton a z toho 1,2 mil. ton bude spracovaných v mlynoch.

Rakúsko:
Priebeh žatvy zastavili minulý týždeň výdatné dažde a poľnohospodári dúfajú v zlepšenie počasia a v to, že dážď nespôsobí stratu kvality pšenice (pádové číslo, proteín). Podľa organizácie AMA by sa malo tento rok zožať 2,7 mil. ton obilnín, čo je dobrý priemer. Počasie síce malo vplyv na nižšie výnosy, stratu proteínu ako aj pádového čísla, na druhej strane sa ale ukazuje byť pšenica s dobrou objemovou hmotnosťou. Podľa informácií priamo od pestovateľov sa výnosy pohybujú od 5-6 t/ha hlavne pri pšenici s obsahom proteínu nad 12%.

Česká republika:
K utorku minulého týždňa bolo podľa Agrárnej komory Českej republiky zožatých 7,1 percent plôch obilnín a 9,4 percenta plôch repky. Najviac pokročil zber ozimného jačmeňa. Z takmer 101 tisíc hektárov ozimného jačmeňa bolo zožatých takmer 70 tisíc hektárov. Hektárový výnos dosahuje 4,6 tony z hektára, čo je o 0,1 tony viac, ako minulý rok. Podľa odhadov Českého štatistického úradu by mala byť úroda základných obilnín o 6,1 percenta vyššia, ako vlani. Úroda obilnín by mala dosiahnuť 6,55 milióna ton a úroda repky rekordných 1,06 milióna ton.

Nemecko:
Nemecké združenie pestovateľov DRV upravilo ostatnú prognózu úrody pšenice smerom nadol. V tejto krajine žatva ešte prebieha a poľnohospodári dúfajú, že pšenica profitovala zo zrážok, ktoré spadli v mesiacoch jún a júl. DRV znížilo výnosy na hektár ako aj produkciu pšenice oproti minulému roku, napriek tomu že sa navýšili osevné plochy. Produkcia by podľa najnovších údajov mala klesnúť o 1 mil. ton.

Priemerná hektárová úroda pšenice by sa v pestovateľsky významných štátoch západnej Európy mala pohybovať na úrovni Nemecko – 7,58 tony z hektára, Rakúsko – 5,15 tony z hektára, Francúzsko – 7,28 tony z hektára a Veľká Británia 8,11 tony z hektára.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments