Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Situácia na trhu s kukuricou je pokojná

Situácia na trhu s kukuricou je pokojná
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice sa minulý týždeň stabilizovala. Podobne ako pri pšenici, aj pri tejto komodite sa burzy v Európe vyvíjali pozitívne, pokiaľ burza v Chicagu mierne poklesla. Euronext v Paríži pre termíny obchodovania august posilnil o viac ako 1,5 percenta a burza BÉT v Budapešti pre termíny obchodovania september posilnila o približne 2,5 percenta. CBoT v Chicagu mierne poklesla a to o skoro 3,3 percenta. Oproti začiatku mesiaca je to ale ešte stále nárast a to o viac ako 20 eur.

Cenu kukurice diktujú hlavne Spojené štáty, kde sa jej pestuje najviac a na druhej strane Čína, ktorá jej najviac nakupuje.

USA:
Podľa najnovšej správy (17. júla) stavu porastov je 68 percent plôch kukurice v USA v dobrom až výbornom stave (minulý rok v rovnakom čase 72%) a 11 percent v zlom stave (minulý rok 9,9%). Kukurica na burze CBoT strácala vplyvom nižšieho exportného potenciálu USA, ceny ale ostávajú pod tlakom vplyvom extrémne suchého a teplého počasia v niektorých častiach krajiny. Experti dokonca hovoria aj o trvalom poškodení rastlín vplyvom horúčav.

Nemecko:
V Nemecku sa podľa informácií organizácie DMK v spolupráci so štatistickým úradom vysialo 2,45 mil. hektárov kukurice. V porovnaní s minulým rokom je to nárast o 6,8 percenta. Podľa analytikov sa vysialo tento rok viac kukurice na silážne spracovanie ako v roku 2010.
Kukurica nebola na jar tak výrazne poškodená suchým počasím a zrážky v júni a júli jej rastu pomohli.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments