Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Sledované plodiny sú na deväťmesačných minimách!

Ceny poľnohospodárskych plodín v USA pokračujú v poklese, ktorý začal koncom marca. Mierne sa podarilo odraziť len cenám pšenice. Aby sme odhalili príčinu masívneho prepadu cien plodín, musíme sa vrátiť k dátam kvartálnych revízií zásob.

Pri kukurici sa čakali zásoby na úrovni 5 mld. bušelov. Zverejnenie dát zásob z 28. marca hovorí, že sú 8 percent nad očakávaním. Pri pšenici sú o 4.3 percent vyššie, ako hovorili predpoklady a pri sóji o 6.2 percenta. Práve toto spustilo veľký predaj, najmä kukurice, kde sa postupne normalizuje jej cena voči sóji a pšenici. Pšenica by sa mala obchodovať na úrovni 1,4 násobku cien kukurice. Ešte v závere februára sme však videli obchodovanie na úrovni 1,05 násobku. Plodiny sa pritom z dlhodobého pohľadu zvyknú obchodovať v určitých pomeroch cien aj vzhľadom na ich produkčné náklady. Tieto zavedené pomery sa narušia len v obdobiach veľmi slabej, alebo nadpriemernej úrody. Následný vývoj cien však opäť smeruje k týmto priemerom.

Kukurica zaznamenala pokles od zverejnenia dát zásob (28. marec) o 13%, sója o viac ako 7% a pšenica o 10%. Najväčší prepad bol zaznamenaný hneď po zverejnení dát. Takýto pokles cien by nás nemal prekvapiť ani do budúcnosti a nemusí byť ani posledný. Takto to skončí vždy, keď sa dlhodobo ignorujú fundamenty a potom sa panicky reaguje na novú realitu. Všetky plodiny vytvorili nové dno a obchodujú na 9-mesačných minimách!

K miernemu obratu cien došlo pri pšenici v posledných dňoch minulého týždňa, ktorá sa od prepadu o 10% dostala o niekoľko percent vyššie. Je to spôsobené hlavne stavom úrody v USA. S prichádzajúcou jarou sa blíži čas sejby a začína sa sledovať aj stav úrody.

Zasiata je ozimná pšenica, ktorej stav sa posledný raz kontroloval na konci novembra 2012. Vtedy bolo 33% úrody v dobrom až excelentnom stave. Teraz je to 34%, čo je mierne zlepšenie, avšak slabšie, ako sme zaznamenali v minulom roku.

Vtedy bol stav na konci roka na úrovni 52% podielu úrody pšenice v dobrom a výbornom stave. Na začiatku jari to bolo dokonca 58 percent.

Autor článku: Tomáš Plavec - Trim Broker, a. s. pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments