Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Na poliach stojí voda, jarné práce meškajú

Na poliach stojí voda, jarné práce meškajú
insert_photopoľnoinfo.sk

Na Žitnom ostrove v priebehu minulého týždňa napršalo 92 milimetrov vody. Z agronomického pohľadu je počasie najvyšším rizikovým faktorom. Poľnohospodári sa dostali do situácie, v ktorej sa za posledných 40 rokov neocitli. Konštatovala predsedníčka Agrárnej komory Slovenska so sídlom v Dunajskej Strede Helena Patasiová.

„Žiaľ, počasie sa nezlepšuje, naďalej prší a podľa meteorológov k zásadnej zmene v nasledujúcich dňoch nedôjde. Začiatkom apríla okrem ozimín, ktoré sa farmárom podarilo vysiať koncom februára a začiatkom marca, iné osivá ešte nezasiali,“ uviedla Patasiová s tým, že aj tie sú ohrozené, ktoré boli včas vysadené, nakoľko niektoré odrody mrazivé počasie neprežijú.

„Ak je teplota -5 stupňa Celsia, ako tomu bolo v marci, viacdenné mrazy semená zlikvidujú a nevyklíčia,“ vysvetlila.

Podľa predsedníčky roľníci mali už dávno siať aj kukuricu a slnečnicu.

„Vyzerá to tak, že najskôr koncom apríla môžu byť zasiate tieto komodity. Mechanizmy sa v žiadnom prípade nemôžu dostať na pole. Odvodové kanály sú z finančných dôvodov zanedbané, na poliach stojí voda, vyzerá to tak, ako keby sa na poliach vytvorili jazerá,“ priblížila Patasiová.

Pripomenula, že na južnom Slovensku sú oblasti, kde ani jarný jačmeň nestihli vysiať.

„Agronóm sa bude musieť rozhodnúť, či v tomto roku začne vôbec siať jariny. Medzi poľnohospodármi panuje po celom Slovensku napätie,“ uzavrela.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
peter
peter
4. apríl 2013 9:20

Dobrý deň. A čo ste čakali od manipulovaného počasia nad celou Európou, mnoho krajín GMO zakázalo, tu máte odpoveď. Neviete pestovať? Nech sa páči, GMO plodiny prežijú aj v takom počasí … Militárny tlak pomocou technológií, ktoré by vo vzduchu byť nemali. Ten pocit, že to nie je normálne je… Celý komentár »

Rado
Rado
4. apríl 2013 14:09

Oziminy? ste si tym isty?

Juraj Huba
Juraj Huba
4. apríl 2013 14:39

Ďakujeme za upozornenie. Upravili sme vyjadrenie pani Patasiovej.