Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Školy zaostávajú za praxou, poľnohospodári im chcú pomôcť

Školy zaostávajú za praxou, poľnohospodári im chcú pomôcť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Stredné poľnohospodárske školy dnes nedokážu vychovávať absolventov podľa požiadaviek praxe. Myslia si to viacerí zástupcovia prvovýrobcov i obchodu, ktorí sa dnes so študentmi a učiteľmi stretli v Strednej odbornej škole (SOŠ) veterinárnej v Nitre. Počas burzy práce sa stretli so žiakmi tretích a štvrtých ročníkov, aby ich bližšie zoznámili s požiadavkami, ktoré na nich bude klásť trh práce po ukončení štúdia. Podujatie je súčasťou veľkého projektu zameraného na prepojenie stredného odborného školstva s praxou v agrosektore.

„Potreba vznikla na základe toho, že prax bola odlišná od toho, čo sa študenti učia v súčasnosti. Tie osnovy sú staré, materiály, s ktorými pracujú, sú už dávno za zenitom životnosti. Stredné školy nenaskočili na trend, ktorý je už v súčasnosti v poľnohospodárstve štandardom. Bolo tu spomínané automatické riadenie, navádzanie strojov cez satelit, to už sú štandardy, ktoré v poľnohospodárskom podniku sú, ale študenti o tom nevedia,“ skonštatoval koordinátor projektu pre súkromný sektor a produktový manažér spoločnosti Agroservis Eugen Mizerák.

Jedným z dôvodov zaostávania škôl za praxou je podľa jeho slov nedostatok moderných učebných pomôcok a slabé prepojenie s praxou.

„Preto je aj u samotných žiakov stredných škôl poľnohospodárstvo na okraji záujmu. Jednoducho nemajú dostatok informácií, čo sa v tomto sektore deje,“ uviedol Mizerák.

Rovnaký názor má aj predseda Poľnohospodárskeho družstva (PD) Rastislavice Pavol Klinka. Podľa jeho slov je práca v agrosektore stále vnímaná ako namáhavá, špinavá a málo platená.

„Dnes to je už celkom inak. Poľnohospodári už dávno nie sú tí najposlednejší. Naši pracovníci robia na najmodernejších strojoch navádzaných cez satelity, s automatickým riadením na spôsob autopilota. Zarábajú cez 1000 eur, dostávajú oblečenie, stravu, majú k dispozícii saunu. Je dôležité, aby sa žiaci dostali do praxe, aby videli, ako dnes veci fungujú a aby tejto technike využívajúcej najmodernejšie technológie aj dokázali rozumieť,“ zdôraznil Klinka.

O dobrých vyhliadkach do budúcnosti hovoril študentom aj predseda PD Devio Nové Sady Ivan Oravec. Podľa jeho slov je dnešné poľnohospodárstvo prestarnuté a čoskoro bude potrebovať mladých ľudí.

„Za posledné roky odišlo z tohto sektora 12.000 ľudí. Dnes pracuje v poľnohospodárstve iba 63.500 pracovníkov. Zašlo to tak ďaleko, že musí začať obnova. Aj napriek tomu sa ale o pracovné miesta budete musieť pobiť. Nenechajte sa však odradiť a neutekajte hneď do zahraničia robiť podradnú prácu,“ vyzval študentov.

Dnešná burza práce na SOŠ veterinárnej v Nitre je súčasťou veľkého projektu realizovaného Nitrianskym samosprávnym krajom. Pozostával z odbornej prípravy pedagógov, exkurzií a odbornej praxe študentov aj učiteľov, z modifikácie učebných plánov a tvorby nových učebných materiálov a pomôcok. Cieľom burzy práce nebolo ponúknuť študentom konkrétne pracovné miesta, ale zorganizovať stretnutie s ich potenciálnymi zamestnávateľmi a požiadavkami, s akými sa stretnú pri pracovných pohovoroch.

„Dnešná burza práce bola o tom, aby sme doniesli tie podniky, aby sme sa priamo na jednom mieste stretli aj so študentmi a vysvetlili im aj na takomto fóre, aké sú ich možnosti, čo ich čaká, alebo na čo by sa mali pripraviť a čo by, mali ovládať,“ dodal Mizerák.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments