Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Situácia s AMO umožňuje uvoľniť pravidlá

Situácia s AMO umožňuje uvoľniť pravidlá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aktuálna situácia s výskytom afrického moru ošípaných umožňuje isté uvoľnenie pravidiel. Na východe Slovenska, v dotknutých okresoch Michalovce a Trebišov, sa totiž opäť môžu robiť aj domáce zabíjačky.

„Máme tu dvoch väčších chovateľov, ktorí majú prerastené ošípané, takže uvoľnili sme možnosť na domáce zabíjačky, avšak len v rámci infekčnej oblasti. Pokiaľ nejaká rodina prejaví záujem zakúpiť domácu ošípanú, je možné z týchto chovov predávať za podmienky, že veterinárny lekár odoberie vzorky a zviera je negatívne,“ uviedol riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.

Ak sa do konca novembra nevyskytne ďalší prípad ochorenia u domácej ošípanej, Slovensko požiada Európsku komisiu o zrušenie červenej zóny, čím by sa umožnil pohyb ošípaných aj do ostatných oblastí krajiny.

„Zo dňa na deň sa to nevybaví, ale chceli by sme, aby sa to podarilo počas decembra. Pred vianočnými sviatkami bude záujem o bravčové mäso vysoký, takže by sa mohli ošípané aj takto realizovať,“ dodal Bíreš.

Veterinárni lekári aktuálne robia obhliadky vo všetkých dotknutých obciach. Počet oficiálne nahlásených drobnochovateľov tam za ostatné obdobie výrazne narástol. Pred výskytom AMO bolo nahlásených asi 100 drobnochovateľov, aktuálne ich počet presahuje 800.

Veterinári naďalej vyzývajú k opatrnosti a prísnemu plneniu preventívnych opatrení, či už zo strany drobnochovateľov, ale aj veľkochovov.

„Robíme dezinfekčné opatrenia, robíme aj dvojité zabezpečenie dezinfekcie mimo dezinfekčných brodov, postrekujeme vozidlá. Problém nastane, keď prídu väčšie mrazy a vírus nebude možné zničiť,“ uviedol Julián Škerlík zo Zväzu chovateľov ošípaných.

Na Slovensku bolo dosiaľ potvrdených 11 prípadov ochorenia u domácich ošípaných a 22 prípadov u diviakov. Podľa poľovných združení uhynuté diviaky zatiaľ v pokosenej kukurici neobjavili. V regiónoch sú už aj chladiace boxy na diviaky a odlov zveri naďalej pokračuje.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments