Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Simon sa chce opäť pokúsiť zaviesť “tabule hanby”

Šéf rezortu pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) sa chce opätovne pokúsiť zaviesť vývesné “tabule hanby”, ktoré by mali byť umiestňované pri obchodoch s potravinami v prípade odhalenia závažných nedostatkov. Tabule sa mu nepodarilo presadiť do novely zákona o potravinách na rokovaní vlády, teraz to chce skúsiť v Národnej rade SR.

“Došlo k dohode, aby sme takéto riešenie do zákona opäť dali a zjednoznačnili v tých prípadoch, kde je neodškriepiteľné, že došlo k pochybeniu. Bolo by potrebné nájsť v tejto oblasti širokú zhodu, aby sme mali kvalitné a bezpečné potraviny v našich obchodoch, pretože to je základ zdravia nášho obyvateľstva,” zdôraznil dnes pri predkladaní novely v pléne.

Minister mal tabule zapracované už v pôvodnej novele zákona, na rokovaní vládnych ministrov však tento bod neprešiel.

“Výsledok prístupu bol taký, ktorý by nebol účinný. Dnes, keď máme viac ako 30 % nedostatkov v obchodoch, zaviesť neúčinný a neefektívny systém, len aby sme tam niečo mali, je zbytočné,” priblížil priebeh rokovania ministrov z 9. júna Simon.

Novela zároveň upravuje nový spôsob stanovovania pokút a správnych deliktov. Zároveň by sa od októbra tohto roka mal zvýšiť aj počet kontrol. Obchody budú musieť napríklad tiež sprehľadniť umiestňovanie produktov s končiacou sa lehotou spotreby. Na osobitných regáloch by tak mali ľudia nájsť tovary so spotrebou nižšou ako 48 hodín.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments