Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Sezónny pokles ceny jatočných ošípaných

Sezónny pokles ceny jatočných ošípaných
insert_photoPPA - ATIS

Prinášame vám prehľad cien jatočných zvierat za 40. týždeň, tak ako ich pripravili Agrárne trhové informácie Slovenska.

Jatočný hovädzí dobytok
Respondenti PPA – ATIS nakúpili v 40. týždni viac jatočného hovädzieho dobytka v porovnaní s 38. týždňom 2010. Mladých býkov nakúpili o 36,8 %, býkov starších ako 2 roky o 19,0 %, jatočných jalovíc o 14,7 % a kráv o 11,3 % viac.

Nákupná cena mladých jatočných býkov posilnila oproti 38. týždňu v triede P (+1,7 %) a v triede O (+1,4 %). Priemerná nákupná cena mladých jatočných býkov spolu sa stabilizovala na 2,69 €/kg j. hm. (1,48 €/kg ž. hm.). Nákupná cena býkov starších ako dva roky nepatrne oslabila o 0,01 €/kg j. hm.

Pri jatočných kravách v 40. týždni nákupné ceny klesli v triedach: R (-2,8 %) a O (-2,0 %). Naopak, stúpla cena v triede P (+1,1 %). Priemerná nákupná cena jatočných kráv spolu aj napriek poklesu cien v triedach R a O v porovnaní s 38. týždňom posilnila o 1,3 % na 1,69 €/kg j. hm. (0,87 €/kg ž. hm.). Nárast ceny bol spôsobený zvýšeným nákupom drahších jatočných kráv (trieda R a O), ako aj poklesom nákupu v triede P a posilnením ceny v tejto triede.

Nákupná cena jatočných jalovíc spolu vzrástla oproti 38. týždňu o 3,5 % na úroveň 2,04 €/kg j. hm. (1,05 €/kg ž. hm.).

Priemerná nákupná cena jatočného dobytka medziročne oslabila pri jatočných kravách (-2,0 %) a pri jatočných jaloviciach (-0,4 %). Posilnila len cena mladých jatočných býkov (+1,1 %).

Predpokladáme, že sa v najbližšom období nákupná cena jatočného dobytka stabilizuje, prípadne sa mierne posilní cena jatočných kráv.

Jatočné ošípané
V sledovanom týždni respondenti PPA – ATIS nakúpili oproti 38. týždňu o 2,6 % menej jatočných ošípaných spolu.

Nákupná cena oslabila vo všetkých triedach. V akostných triedach s najvyšším podielom mäsa ceny klesli v triede S o 3,8 %, v triede E o 3,7 % a v triede U o 2,6 %. Oslabila aj nákupná cena v triede R (-3,8 %). Priemerná nákupná cena ošípaných za triedy S až P spolu sa znížila o 3,7 % na 1,41 €/kg j. hm. (1,12 €/kg ž. hm.). V 40. týždni sa jatočné ošípané tried S, U a R nakupovali za rovnakú priemernú cenu (1,12 €/kg ž. hm.), len ošípané v triede E, ktorá mala na celkovom nákupe 23,8-percentný podiel sa nakupovali za vyššiu priemernú cenu (1,13 €/kg ž. hm.).

Pod úrovňou minulého roku zostala v 40. týždni nákupná cena jatočných ošípaných za triedy S až P spolu (-6,1 %). V porovnaní s päťročným priemerom cena padla až o 20,2 %.

V najbližšom období predpokladáme stabilizáciu, prípadne mierny pokles cien jatočných ošípaných.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: PPA - ATIS

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments