Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Seriál SPP: Veľkí hospodári by mali byť sankcionovaní

Seriál SPP: Veľkí hospodári by mali byť sankcionovaní
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Orientovať sa vo formuláciách Európskej komisie nie je vždy jednoduché. Niekedy sa za nevinnými a nič nehovoriacimi frázami ukrývajú konkrétne riešenia, ktoré si všimneme až na druhý pohľad. Podobne to platí i pri návrhu reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá bude platiť po roku 2013. Rozhodli sme sa, že vám ponúkneme seriál, kde budeme návrhy novej SPP čítať spolu s vami. Na prvú modelovú otázku, podľa súčasne prezentovaných návrhov novej SPP, hľadáme odpoveď už dnes.

Otázka: Náš podnik hospodári na 2400 hektároch pôdy, zamestnáva 90 pracovníkov a výnosy dosahujú úrovne približne 4 milióny eur. Existuje určité špecifikum, ktoré sa môže dotknúť nášho podniku po 1. januári 2014?

Váša spoločnosť patrí podľa výmery medzi väčšie podniky na Slovensku aj v Európskej únii. Podľa Európskej komisie sú poľnohospodári v Českej republike, na Slovensku, vo Veľkej Británii, vo Francúzsku a v Luxembursku tí, ktorí získavajú najvyššie priemerné priame platby na farmu. U nás a našich západných susedov je to najmä dôsledok koncentrácie poľnohospodárstva a veľkosti našich fariem.

Keď čítame možnosť číslo 2, ktorá sa zdá z hľadiska priechodnosti novej poľnohospodárskej politiky i najpravdepodobnejšou, dozvieme sa, že existuje záujem zaviesť novú schému pre malých poľnohospodárov. Z hľadiska štruktúry poľnohospodárstva v starej Európskej únii, nie je tento krok prekvapivý. Oveľa viac zaujme ďalší bod druhej možnosti, kde sa hovorí o stanovení a zavedení hornej hranice základnej sadzby na vyplácanie priamych platieb. Keďže Česká republika a Slovensko sú najväčší priemerní poberatelia priamych platieb na farmu, je pravdepodobné, že tento bod sa nás priamo dotkne. V návrhu druhej možnosti sa ale hovorí i o zohľadnení príspevku veľkých poľnohospodárskych podnikov k zamestnanosti na vidieku.

Kritéria, na základe ktorých budú stanovené limity pre priame platby zatiaľ nie sú známe. Ako uvádza nemenovaný zdroj z Európskej komisie, pôjde o kombináciu viacerých kritérií. To môže znamenať výmeru poľnohospodárskej pôdy, výnosy, počet zamestnancov, ale i iné. Na druhej strane existuje záujem zmierniť kritéria pre tých, ktorí prispievajú k zamestnanosti na vidieku.

Konkrétnejšiu informáciu, ako v tomto prípade postupovať, nemáme. Je len na zvážení manažéra poľnohospodárskeho podniku, ako sa k tomuto návrhu postaví. Európska komisia bude totiž pri stanovovaní priamych platieb po 1. januári 2014 vychádzať z minulých rokov. Ak to bude stav posledných troch rokov, pôjde o obdobie 2011, 2012 a 2013. Už teraz je preto aktuálna otázka, či neprispôsobiť organizačnú štruktúru svojho podniku zamýšľaným zámerom Európskej komisie. Zo všetkých možností je totiž zrejmé, že Komisia má záujem podporovať menšie poľnohospodárske podniky a poľnohospodárov zo Slovenska a z Českej republiky sankcionovať za komparatívnu výhodu veľkých hospodárskych celkov, ktorú sme zdedili z minulosti.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
laco
laco
26. november 2010 14:40

tie výmery ste nezdedili ale zaviedli tým že len velkí sů efektývny a konkurenceschopný zatím tomu nie tak !doteraz boli malí sankcoinovaný lebo nie???

G.S.
G.S.
27. november 2010 7:53

A PRV 2007-2013 to bolo čo? Koľko malých farmárov sa dostalo k nejakým zdrojom okrem priamych platieb, LFA a enviro platieb? Ale to bolo v poriadku, však? Veľká farma nepotrebuje také podpory ako malá, keďže ich výhodou je veľkosť a tým viac zdrojov pokope. Týmto nenavádzam na rozbíjanie veľkých fariem,… Celý komentár »