Seriál SPP: Poľnohospodárov čaká sprísnenie požiadaviek
V pošte sme si našli otázku od poľnohospodára z okresu Lučenec, ktorého zaujíma, ako si vysvetliť pojem „aktívny poľnohospodár“, ktorý sa v oznámení Európskej komisie k spoločnej poľnohospodárskej politike do roku 2020 objavuje viackrát. Tento výraz je dôležité rozlusknúť najmä z dôvodu, že na aktívneho farmára by mali byť zamerané i budúce podpory. Otázka je tak konkrétna, že sme sa s odpoveďou obrátili priamo na inštitúcie v Bruseli.
Komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Dacian Ciolos vysvetlil pojem cez svojho hovorcu tak, že ide o toho “kto produkuje” a uviedol, že iba dodržiavanie dobrých environmentálnych podmienok nebude stačiť.
Predstavitelia z DG Agri vysvetlili, že v praxi by to mohlo znamenať sprísnenie základných dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok (GAEC) v celej EÚ a to takým spôsobom, aby sa na pôde hospodárilo aspoň na minimálnej úrovni, alebo aby aspoň určitá časť príjmu pochádzala z poľnohospodárskej produkcie a to ešte skôr, ako si farmár uplatní nárok na platbu.
Podľa názoru analytikov, bude Komisia veľmi opatrne pristupovať k tomu, ako ďaleko tento koncept rozvíjať. Znamenalo by to totiž určitý návrat k viazanosti platieb na produkciu. Hlavným zámerom komisie je stopnúť obrovské nefarmárske korporácie od poberania platieb, čo je u verejnosti veľmi nepopulárne. Na druhej strane, zámerom Komisie nie je viazať platby.
počula som, že čiastočne si definíciu „aktívneho farmára“ má určiť každý členský štát samostatne. Neviem potom o čo tu vlastne ide…? Bolo by sa treba ešte zamyslieť aj nad tým, že Komisia chce podporiť viac „malých farmárov“, lebo na Slovensku i v Čechách máme v priemere najväčšie farmy v EÚ!… Celý komentár »
áno budě to tak!!tuna budě aktívny farmár nad 1000ha a v rakůsku do 100ha!!!a načo sa zamýšlať nad podporou malých farmároch keď ich tuna nět!!EU musí vidieť že vďaka najvačšim farmám sme sobestačný s krásnou krajinou aj vidiekom plným zamestnaných ludí:-))ideme dialej!čo§