Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Sarkozy hovoril o mimoriadnej podpore poľnohospodárstva

Sarkozy hovoril o mimoriadnej podpore poľnohospodárstva
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Skutočnosť, že poľnohospodárstvo potrebuje verejné zdroje, štáty Európskej únie dobre poznajú. Pomoc poľnohospodárom z rozpočtu EÚ presahuje jednu tretinu, čo je vo finančnom vyjadrení približne 55 miliárd eur. V Spojených štátoch amerických sa vynakladá na tieto účely oveľa menej prostriedkov. Avšak to, čo navrhuje francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, aj v tomto kontexte vyzerá ako senzácia.

Vo svojom verejnom vystúpení uviedol úmysel vyčleniť francúzskym poľnohospodárom približne pol miliardy eur ako reálnu pomoc a jednu miliardu formou lacných pôžičiek. Podľa agentúry AFP, Sarkozy vyhlásil, že nedovolí, aby bolo poľnohospodárstvo zničené v dôsledku krízy. Podľa jeho slov je neoddeliteľnou súčasťou „francúzskej identity“.

Ročný obrat v agropotravinárskom sektore je 163 miliárd eur, počet zamestnancov len v prvovýrobe dosahuje takmer 800 tisíc a 8%-tným podielom svetového trhu je Francúzsko v poradí tretím vývozcom poľnohospodárskych a potravinárskych produktov, hneď za USA a Holandskom.

Prezident Sarkozy sa vyjadril, že je neprípustné, aby prvovýrobcom klesli ceny o 20 percent a tie na pultoch obchodných reťazcov približne o percento.

„Navrhované výdavky na poľnohospodárstvo sú výnimočným opatrením. S obyčajnými výdavkami pre farmárov nemajú nič spoločné,“ vysvetlil Sarkozy.

Vysvetlenie nie je náhodné. Francúzsko dostáva ročne okolo 10 miliárd eur na podporu poľnohospodárov z fondov EÚ v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Sarkozy ďalej uviedol, že kríza v odvetví, je dôsledok nedostatočných regulačných pravidiel v Európe a vo svete. Vyzval obmedziť špekulácie na trhu cien potravín a dostať takzvané „derivátové finančné nástroje“ (deriváty) pod kontrolou.

Toto nie je prvé vyhlásenie prezidenta Sarkozyho o hlavných príčinách finančnej krízy, ktorá spôsobila problémy v odvetví poľnohospodárstva v EÚ. Nie je tak dávno, keď sa Sarkozy vyjadril v tom zmysle, že finančníci zhanobili dobré meno kapitalizmu. A teraz prezident vyzýva zaviesť pravidlá pre činnosť komoditných trhov.

Federácia poľnohospodárov Francúzska víta zámer navrhovaný hlavou štátu a uviedla, že krátkodobý program pomoci nemôže nahradiť dlhodobú stratégiu a požaduje na oficiálnej (čiže štátnej) úrovni, zaviesť reguláciu veľkoobchodných cien potravín. Pozoruhodné je, že Konfederácia drobných farmárov nazvala opatrenia navrhované prezidentom nedostatočnými a uviedla, že celá európska poľnohospodárska politika by mala byť zmenená, pretože trpí nedostatkami hĺbkového, štrukturálneho charakteru.

Ako povedal Sarkozy, toto opatrenie pomôže každému sedliakovi riešiť finančné problémy a „investovať do budúcnosti.“

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments