Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Žiaci zatiaľ lacné ovocie a zeleninu nejedia, chýbajú dodávatelia

Žiaci zatiaľ lacné ovocie a zeleninu nejedia, chýbajú dodávatelia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Projekt lacného ovocia a zeleniny na školách, ktorý má od septembra finančne podporovať Európska únia viac ako miliónom eur, stále nie je rozbehnutý. Zatiaľ existuje len jediný slovenský dodávateľ, ktorý splnil kritériá.

Zoznam, na ktorom sa nachádza záujemca z Trnavského kraja, zverejnila tento týždeň Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA).

Projekt Školské ovocie je určený pre materské školy a žiakov na základných a špeciálnych školách do 15 rokov. Za dotované ovocie, zeleninu a šťavy majú školáci zaplatiť od troch do 20 centov (0,90 – šesť Sk).

Mária Pohánková zo Sekcie poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Ministerstva pôdohospodárstva SR TASR potvrdila, že doteraz sa prihlásil len jeden uchádzač, ktorý mal všetky doklady v poriadku. Jozef Čmehýl má záujem zabezpečovať pre školákov jablká, hrušky a jablkovú šťavu.

“Schválený žiadateľ bude dodávky realizovať do piatich škôl. Zoznam schválených uchádzačov bude priebežne dopĺňaný podľa toho, ako skoro splnia žiadatelia požadované podmienky, ktoré im určila Pôdohospodárska platobná agentúra,” uviedla ďalej Pohánková.

Zapojenie sa do programu je podľa nej dobrovoľné.

“V súčasnosti sa dohadujú zmluvy škola-dodávateľ.”

Pre školský rok 2009/2010 bola na tento účel vyčlenená čiastka 1,78 milióna eur (53,62 milióna Sk). Z peňazí EÚ má byť hradených 73 percent ceny jednej porcie, len zvyšných 27 percent bude hradiť dieťa či jeho rodič. Dotovaných má byť šesť základných druhov ovocia, päť druhov zeleniny a tri druhy štiav.

Ako Pohánková informovala, podľa ďalších žiadostí uchádzačov, ktorých je vyše 20, by sa mali dodávky realizovať do približne 344 škôl.

“Školy majú viacero problémov, ktoré sa snažia spoločne s dodávateľom vyriešiť. Program je nový, takže sa len opatrne a postupne začleňujú školy do programu,” komentovala.

Stále sa rieši distribúcia ovocia a zeleniny k žiakom, zabezpečenie platieb a osobitná evidencia.

“Podľa predbežných informácií školy majú záujem o dodávky predovšetkým ovocia a ovocných štiav. V projekte je ale potrebné uvažovať aj o zdržaní, ktoré môže vzniknúť pre možnú administratívnu náročnosť plnenia všetkých podmienok pre uchádzačov z platobnej agentúry,” uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková.

Ako dodala, rezort školstva plánuje v roku 2010 realizovať kampane s cieľom spropagovania vzorových modelov jednotlivých zariadení školského stravovania.

Záujemca, ktorý sa chce stať dodávateľom, musí byť vedený v evidencii podnikateľov, musí pestovať ovocie a zeleninu v konvenčnom, ekologickom alebo integrovanom systéme a popísať jednotlivé druhy, kvalitu svojej ponuky, ako aj napríklad lokalitu pestovania.

Program lacného ovocia a zeleniny mal byť spustený od septembra s cieľom zvýšiť spotrebu prirodzených vitamínov u detí v školskom a predškolskom veku. Schválila ho vláda SR.

Tí, ktorí chcú do škôl dodávať ovocie a zeleninu či šťavy, môžu posielať naďalej svoje žiadosti Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Prihlásiť sa musia aj školy, ktoré majú o projekt záujem.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments