Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

O intervenčnom nákupe z prvej ruky

O intervenčnom nákupe z prvej ruky
insert_photopoľnoinfo.sk - Tlačová konferencia ministra pôdohospodárstva

Zdá sa, že napätú situáciu na trhu s obilninami aspoň čiastočne zmiernil intervenčný nákup. Ako sa vyjadril na štvrtkovej tlačovej konferencii v Sládkovičove minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan, situácia je stabilizovaná dovtedy, pokiaľ sa nevyčerpajú kapacity intervenčných skladov. A to, podľa Romana Serenčéša, generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry v súčasnosti reálne nehrozí.

V skladových zásobách intervenčne nakúpených obilnín, bolo podľa inventúry zo septembra tohto roku, viac ako 143 tisíc ton obilnín.

„Toto množstvo nebude umiestnené na náš trh, ale je určené na pomoc najodkázanejším osobám v Európskej únii a to v dvoch štátoch – Taliansko a Španielsko. Našou povinnosťou je uvoľniť 70 percent týchto zásob do konca júna 2010,“ povedal Roman Serenčéš.

Ten ďalej uviedol, že pri tohtoročnej kampani, ktorá začala 1. novembra, bolo do 6. novembra ponúknutých na skladovanie 100 tisíc ton obilnín /42 tisíc ton pšenice a 58 tisíc ton jačmeňa/.

„Aké množstvo z tých komodít sa dostane do skladových intervenčných zásob bude závisieť od splnenia kvalitatívnych parametrov. Každoročne bývajú problémom najmä vlhkosť a pádové číslo,“ uviedol Roman Serenčéš.

Minister prisľúbil, že zodpovední pracovníci budú urýchlene vykonávať kontroly obilnín, aby sa poľnohospodári, ktorí splnia podmienky, dostali čo najrýchlejšie k finančným prostriedkom.

Ako je známe, kukurica tento rok z intervenčného nákupu vypadla. Pri pšenici a jačmeni majú poľnohospodári určitú záchrannú sieť.

„Mali sme obavy z cien kukurice. Súčasná cena je ale na úrovni 104 eur, to znamená o tri eurá vyššie, ako je intervenčná cena,“ odpovedal na otázku poľnoinfo.sk Vladimír Chovan.

Pôdohospodárska platobná agentúra vykonala v septembri prieskum voľných skladových zásob a podľa neho môžu poľnohospodári umiestniť približne 400 tisíc ton obilnín. Čo sa týka skladových zásob, doteraz sú ponúknuté skladovacie kapacity na úrovni 118 tisíc ton obilnín a ako uviedol pre poľnoinfo.sk Roman Serenčéš, ponuky prichádzajú priebežne. V prípade vyčerpania týchto kapacít sú tu ešte spomínané sklady, ktoré sa majú uvoľniť do konca júna, ale i priestory poľnohospodárov.

„Ak by bol väčší záujem o intervenčný nákup, vieme využiť sklady farmárov. Tento systém bol aplikovaný už v minulosti a celkom úspešne,“ uviedol minister.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Tlačová konferencia ministra pôdohospodárstva

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Laco
Laco
16. november 2009 11:57

Neviem kto dáva p. ministrovi prehľady o cenách kukurice, ale v septembri bola podľa ATIS priemerná cena 91,45. Na 104 €/t sa 8.10.2009 (vďaka možnosti IN) dostala potravinarska pšenica.