Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Samozbery sa rozbiehajú, počasie trápi ovocinárov aj tento rok

Samozbery sa rozbiehajú, počasie trápi ovocinárov aj tento rok
insert_photoautorka

To, že poľnohospodárstvo je vlastne fabrika pod holým nebom, je známy fakt. Problémy pre počasie zažívajú pestovatelia rôznych plodín. Ovocinári patria k tým, ktorí s nástrahami počasia bojujú pomerne často. Výnimkou nie je ani tento rok. Napriek tomu sa v jednotlivých sadoch už spúšťajú samozbery, aktuálne zamerané najmä na marhule a čerešne.

Čerešní je veľa

„Konkrétne v našom sade sme spustili samozber čerešní. Pestujeme ich len okrajovo, ale tento rok je úroda veľmi dobrá. O samozber je záujem pomerne veľký, prichádzajú aj ľudia z okolia Rajeckých Teplíc či Banskej Bystrice. Čerešne okrem samozberu predávame aj priamo obraté,” skonštatoval Branislav Novosad, pestovateľ z Cabaj-Čápora pri Nitre.

V prípade marhúľ sa ani tento rok samozber otvoriť nepodarilo.

„Nejaké marhule máme, no tie oberáme a ponúkame na predaj. Samozber by aktuálna úroda nedokázala pokryť. Prišli sme o ňu počas mrazov, keď sme počas jednej noci nekúrili, keďže sme nečakali mrazy a ani neboli avizované,“ dodal Novosad.

Celkovo sa škody na marhuliach odhadujú v rámci všetkého ovocia ako najvyššie.

„Úroda je všeobecne nižšia ako iné roky. To sa samozrejme odzrkadľuje na cene, kde pestovatelia idú už aj cez 4 eurá za kilogram. Je to pomerne dosť, ale nevedia to inak vykryť,“ dodal Marián Varga, prezident Ovocinárskej únie Slovenska.

Mrazy zvládli, prišiel ľadovec

O čosi južnejšie v Dulovciach (okres Komárno) sa pred mrazmi podarilo ochrániť aj marhule – a to vďaka kúreniu počas mrazivých jarných nocí. Úroda sa javila v dobrom svetle, preto pestovateľ asi pred týždňom spustil samozber.

„Záujem je obrovský, v sade sú neustále ľudia, pýtajú sa na marhule. Do celkom dobrej úrody však zasiahla búrka a krupobitie,“ priznal Dušan Szabó.

Ľadovec na prelome tohto a minulého týždňa ovplyvnil na južnom Slovensku úrodu na poliach aj v sadoch.

„Najvýznamnejšie škody nám hlásia poľnohospodári z južnejších oblastí, predovšetkým z okresu Nové Zámky, kde sa v búrkach lokálne vyskytli prívalové zrážky a veľmi silné krupobitie podporené silnými nárazmi vetra. Celkové škody v poľnohospodárskej prvovýrobe, konkrétne na poľnohospodárskych plodinách od ovocných sadov, viníc až po plodiny pestované na ornej pôde – ako napríklad repka, všetky druhy obilnín, sója, slnečnica, sa odhadujú až do 6 miliónov eur,“ uviedol Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Pestovateľ z Duloviec hovorí, že prišli asi o polovicu úrody zo stromov, ktoré neboli pod konštrukciami.

„Tie stromy, ktoré boli chránené, na tých samozber pokračuje aj ďalej. Poškodenú úrodu však ponúkame aspoň na spracovanie, samozrejme za zníženú cenu. Marhule vhodné napríklad na džem alebo kvas, si ľudia môžu prísť obrať či pozbierať,“ dodal Szabó.

Ďalšie druhy ovocia

Problémy majú v sade v Dulovciach aj s čerešňami, ktoré pre výdatné zrážky z uplynulých dní a týždňov výrazne praskajú. Poškodené sú aj slivky.

„Sú zničené od ľadovca. To, či spustíme samozber je otázne. Uvidíme, či a ako takéto poškodené plody dorastú a dozrejú. Možno vymyslíme kvasový samozber alebo niečo podobné. Ukáže to až čas. Ak samozbery tento rok vydržia a zafungujú, vyzerá to tak, že by sme predsa len mohli z tejto situácie vykľučkovať a skončiť aj s nejakým ziskom,“ vysvetlil Szabó.

V sade v Cabaj-Čápore sa úroda sliviek ukazuje zatiaľ v dobrom svetle. Ešte lepšie vyzerajú broskyne.

„Veríme, že oproti vlaňajšku by sme mohli mať dvojnásobnú úrodu broskýň. Tie totiž v čase jarných mrazov, boli ešte vývojovo oproti marhuliam pozadu, takže ich to nezasiahlo. Oberanie spustíme na prelome júna a júla a chystáme sa určite aj na samozber, ktorý bude pokračovať asi do polovice augusta,“ uviedol Branislav Novosad.

Samozbery jahôd, ktoré sa na Slovensku tento rok rozbehli miestami aj o dva-tri týždne skôr, sa už vo väčšine lokalít skončili. Pestovatelia rátali škody spôsobené mrazmi na úrovni 25 percent. Na mnohých miestach sa však zdvojnásobili po prívalových a výdatných zrážkach, ktoré komplikovali aj samotné zbery na jahodových plantážach. V rámci aktuálnej sezóny sa najmenšie škody predpokladajú pri už spomínaných broskyniach, a tiež pri jablkách a hruškách.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments