Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Rusko si nájde iné trhy pre svoje obilie po zavedení ciel v EÚ

Rusko si nájde iné trhy pre svoje obilie po zavedení ciel v EÚ
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rusko si nájde iné trhy pre svoje obilie po tom, ako Európska únia (EÚ) oznámila zavedenie ciel na jeho import z Ruska a Bieloruska. Uviedla to v pondelok tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na komentáre ruskej ministerky poľnohospodárstva Oksany Lutovej. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ministri obchodu EÚ sa minulý týždeň dohodli na zavedení prohibičných ciel na obilie a iné poľnohospodárske produkty z Ruska a Bieloruska od 1. júla. V praxi to znamená, že dovoz vybratých výrobkov z týchto krajín sa úplne zastaví.

Clá budú vo výške 95 eur za tonu pre obilniny a 50 % z tejto hodnoty pre olejnaté semená. A budú sa vzťahovať aj na pelety z repnej drviny a sušený hrach. Štvrtkové (30. 5.) rozhodnutie ministrov nasleduje po návrhu Európskej komisie z 22. marca.

Tieto opatrenia sa týkajú výrobkov pôvodom z Ruska a Bieloruska priamo či nepriamo vyvážaných do Únie. Nebudú mať však vplyv na tranzit cez EÚ do tretích krajín.

Dovoz obilných výrobkov z Ruska do EÚ sa výrazne zvýšil po invázii ruskej armády na Ukrajinu 24. februára 2022. Hoci Rusko zostáva relatívne malým dodávateľom obilných výrobkov na trh EÚ, je popredným svetovým producentom a vývozcom tohto tovaru.

Podľa Rady EÚ existujú dôkazy, že Moskva si v súčasnosti nezákonne privlastňuje veľké objemy výrobkov na územiach Ukrajiny a smeruje ich na svoje vývozné trhy ako údajne ruské výrobky.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments