Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Rusko obmedzuje dovoz hydiny z USA

Rusko obmedzuje dovoz hydiny z USA
insert_photopolnoinfo.sk

Moskva 30. augusta (TASR) – Rusko zakáže dovoz hydiny 19 americkým dodávateľom. Zákaz vstúpi do platnosti 1. septembra a týka sa napríklad dvoch závodov mäsiarskeho koncernu Tyson Foods. Moskva okrem toho varovala ďalších 29 dodávateľov hydiny, že môže zakázať import ich výrobkov zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov. V piatok o tom informoval ruský štátny úrad pre kontrolu kvality živočíšnych a rastlinných produktov Rosselchoznadzor.

„Spoločné rusko-americké inšpekcie v amerických hydinárňach na konci júla a začiatku augusta ukázali, že niektoré skúmané podniky plne nedodržiavajú dohodnuté štandardy,“ uvádza sa vo vyhlásení Rosselchoznadzoru. „Inšpekcia ukázala, že mnoho závodov nepodniklo kroky na odstránenie chýb, ktoré odhalili predchádzajúce inšpekcie.“

Rusko je najväčším vývozným trhom pre amerických hydinárov. USA vlani vyviezli do Ruska hydinové produkty, predovšetkým mrazené kuracie štvrtky, za takmer 1 miliardu USD (20,52 miliardy Sk). Zákaz prichádza v čase, keď Moskva pripravuje rôzne obmedzenia existujúcich dovozných kvót na mäso, aby pomohla domácim dodávateľom.

Rosselchoznadzor uviedol, že inšpektorom nebol povolený vstup na niektoré hydinové farmy a nedostali výsledky laboratórnych skúšok na možný výskyt nadmerného množstva arzénu v niektorých hydinových výrobkoch dovážaných do Ruska. Dodal, že požaduje výsledky týchto skúšok do jedného mesiaca.

„Včasné dodanie týchto informácií Rosselchoznadzoru zabráni uvaleniu reštrikcií na dovoz hydiny do Ruska z 22 závodov patriacich Tyson Foods, štyroch spoločnosti Peco Foods a troch firmy Equity Group.“

Minister poľnohospodárstva Alexej Gordejev v samostatnom vyhlásení uviedol, že inšpektori viac ako v jednom prípade objavili arzén, salmonelu, baktériu E.coli a iné nebezpečné baktérie v dodávkach hydiny z USA do Ruska. Dodal, že zákaz dovozu 19 americkým dodávateľom nebude mať výraznejší vplyv na ruský trh, keďže domáca produkcia sa zvýšila.

„Počas ostatných 7 rokoch produkcia hydinového mäsa ročne rástla tempom 15 %,“ povedal Gordejev.

Podľa ministra Rusko plánuje v tomto roku zvýšiť produkciu hydinového mäsa viac ako o 300.000 ton z 1,9 milióna ton vlani. Gordejev si myslí, že treba znížiť kvóty na dovoz hydinového a bravčového mäsa tiež o stovky tisíc ton.

„Nastal čas na zmenu systému kvót a zníženie importu, ktorý v posledných rokoch bohužiaľ výrazne rástol.“

Rusko reguluje dovoz hydiny a červeného mäsa importnými kvótami, ktoré sú fixované pre roky 2005 až 2009. USA majú na kvótach týkajúcich sa dovozu hydiny najväčší podiel. Moskva v marci 2002 na mesiac zakázala všetok dovoz hydiny z USA. K zrušeniu zákazu prispeli až rokovania na najvyššej úrovni, ktorých sa zúčastnili aj prezidenti George W. Bush a Vladimir Putin.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments