Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Rusko bude možno regulovať počty zvierat chovaných na vidieku

Rusko bude možno regulovať počty zvierat chovaných na vidieku
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Súkromným farmárom na ruskom vidieku hrozí, že budú musieť výrazne znížiť počty svojich kráv, prasiat alebo sliepok, ak by sa schválil návrh zákona, ktorý sa v júni dostal na pôdu Štátnej dumy. Informoval o tom ruský denník Moscow Times. Návrh zákona počíta s tým, že regionálne úrady budú môcť určiť, koľko kusov hospodárskych zvierat môžu obyvatelia dedín chovať.

Kritici tvrdia, že je to návrat do čias Sovietskeho zväzu a že na takýto zákon tlačia najmä veľké poľnohospodárske podniky. Na druhej strane predkladatelia návrhu zákona, poslanci za Stavropoľský kraj, poukazujú na potrebu odstrániť diery v súčasnej legislatíve, ktorá umožňuje Rusom chovať akýkoľvek počet zvierat bez adekvátnej veterinárnej kontroly. Poslanci zverejnili viacero sťažností obyvateľov ruských dedín, v ktorých sa sťažovali na susedov chovajúcich v obývaných oblastiach bežne okolo 600 prasiat alebo 1000 oviec.

“Tieto farmy sa stávajú zdrojom nebezpečných chorôb, ktoré by mohli ohroziť aj miestne obyvateľstvo,” tvrdí sa v správe zástupcov za Stavropoľský kraj. Veterinári v kraji potvrdili v marci už tretí výskyt klasického moru ošípaných od októbra minulého roka.

Igor Smolkin, riaditeľ spoločnosti Agro-Invest, ktorá je dcérou švédskej firmy Black Earth Farming, vyzýva zasa na čo najrýchlejšiu reguláciu počtu hovädzieho dobytka na súkromných farmách. Agro-Invest obhospodaruje okolo 150.000 hektárov pôdy v šiestich krajoch.

“Kde inde na svete môže niekto chovať kravy bez veterinárnej kontroly?” nevie pochopiť.

Podľa neho v súčasnosti môžu Rusi chovať 20 aj viac kráv ako domácich miláčikov, pričom nikto nezaručí, že zvieratá sú aj pod veterinárnou kontrolou.

Podľa kritikov návrhu zákona by však takýto zákon poškodil milióny malých farmárov a tvrdia, že za ním stoja veľké firmy.

“Takýto systém mi pripomína obdobie vlády Nikitu Chruščova, keď malí pestovatelia museli platiť poplatky za každú jabloň, čo mali nad povolený limit. Tiež to ale k ničomu neviedlo,” povedal Roman Kipot, analytik z ruského Inštitútu pre súčasné poľnohospodárske trhy.

Ako dodal, problémy s veterinárnou kontrolou by mali riešiť úrady, ktoré sú na to kompetentné ako napríklad Federálna služba na ochranu spotrebiteľov.

Podľa analytika z Inštitútu pre rozvoj poľnohospodárstva v strednej a vo východnej Európe na univerzite v Halle Jürgena Wandela nemajú takéto obmedzenia ekonomický zmysel.

“Najlepším riešením je nechať na trh, aký rozsah produkcie je efektívny,” dodal Wandel, ktorý tiež v súvislosti so sanitárnymi problémami uprednostňuje sprísnenie kontrol.

Podobne ako jeho ruskí kolegovia vidí za návrhmi na reguláciu hospodárskych zvierat tlaky veľkých podnikov.

“Vstup na tento trh je veľmi jednoduchý, bariéry prakticky neexistujú, najmä v oblastiach chovu hydiny a ošípaných,” povedal.

“Kurence je možné zabiť už 40 dní po vyliahnutí. To znamená veľmi lukratívny trh a veľké firmy už zaznamenali nástup viacerých nováčikov,” dodal Wandel.

Štátna duma však zatiaľ nerozhodla ani o prvom čítaní návrhu tohto zákona. Namiesto toho ho koncom júna ešte poslala na posúdenie regionálnym úradom a ďalším inštitúciám. Nebol by to pritom prvý pokus o takýto zákon. Podľa ruského denníka Rossijskaja Gazeta podobné obmedzenia riešili v parlamente za ostatné roky už dvakrát a nikdy neprešli. Tentoraz navrhovatelia predložili miernejšiu formuláciu, aby mali väčšie šance. Tou je, že obmedzenia by mali platiť v obývaných oblastiach ako sú dediny a mestá. Mimo nich by regulácia neplatila.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments