Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Rok rekordov. V ulovených diviakoch aj poklese počtu ošípaných

Rok rekordov. V ulovených diviakoch aj poklese počtu ošípaných
insert_photoTASR - Na snímke likvidácia domácich ošípaných na chovnej farme spoločnosti Agrozoran, s.r.o. Michaľany v obci Luhyňa v okrese Trebišov, kde laboratórne testy v pondelok 17. augusta 2020 potvrdili výskyt afrického moru ošípaných (AMO).

Od prvého prípadu afrického moru ošípaných, ktorý sme na Slovensku mali potvrdený 25. júla 2019, sa nákaza objavila už v 39 chovoch. V prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených 3 728 pozitívnych prípadov. Vyplýva to z informatívnej správy, ktorú schválila vláda.

„V priebehu posledných mesiacov sa darí udržiavať hranice rizikových oblastí tzv. modrú zónu medzi ružovou a bielou, na úrovni okresov Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Krupina a Levice. V tomto roku bol zaznamenaný iba jeden prípad výskytu AMO u domácich ošípaných,“ konštatuje sa v správe, ktorej predkladateľom je ministerstvo pôdohospodárstva.

Najväčšie produkčné chovy ošípaných sú na juhozápade Slovenska

Rezort za prioritu v správe označil ochranu veľkochovov a domácich chovov ošípaných, ktorých početnosť každoročne klesá. Ku koncu februára tohto roka sme na Slovensku mali necelých 429 tisíc kusov ošípaných, čo je o 115 tisíc kusov menej, ako rok predtým.

„Najviac úsilia v boji proti Africkému moru ošípaných musíme vyvinúť práve v juhozápadnej časti Slovenska, kde sú najväčšie produkčné chovy ošípaných,“ konštatuje sa v správe.

Na juhozápad Slovenska vo veľkom nákaza ešte neprenikla. Podľa mnohých chovateľov sa však o to do vysokej miery pričinili najmä oni sami opatreniami, ktoré robia. Na niektorých miestach napríklad vyrástli betónové ploty, ktoré farmy chránia pred prienikom diviakov. Chovatelia ich financovali z vlastných peňazí.

Rekordných 72 182 kusov

Podľa rezortu k ochrane prispieva aj zvýšený odlov diviačej zveri. V ukončenej sezóne, teda od začiatku marca 2021 do konca februára tohto roka, bolo ulovených rekordných 72 182 kusov diviačej zveri, najviac v období od októbra do decembra.

„Za dôležitý ukazovateľ lovu diviačej zveri v tejto poľovníckej sezóne považujeme to, že v bielych okresoch, v ktorých ešte nebol AMO zaznamenaný, a kde by malo dôjsť k výraznému zníženiu denzity diviačej zveri došlo k zvýšeniu lovu oproti uplynulej sezóne,“ uvádza sa v správe, podľa ktorej v západnej časti Slovenska – v Žilinskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Bratislavskom kraji, sa odlov zvýšil o 52 percent.

K nárastu došlo aj vďaka uvoľneniu protipandemických pravidiel a umožneniu spoločných poľovačiek.

„Ako hlavný nástroj na zníženie denzity bude intenzívny lov diviačej zveri, bez obmedzenia pohlavia a veku. Lov bude realizovaný vo všetkých poľovných revíroch a je realizovaný od začiatku poľovníckej sezóny. Oceňovanie každého uloveného diviaka, bez rozdielu na vek a pohlavie, bude oceňované 1,00 eur s DPH. Touto cestou je v záujme štátneho podniku motivovať poľovnícke organizácie, aby diviačiu zver lovili takmer zadarmo,“ uvádza sa v materiály ako jedno z opatrení, ktoré predložili Lesy SR na zníženie početnosti diviačej zveri vo svojich revíroch.

K ďalším opatreniam bude naďalej patriť aj  usporadúvanie spoločných poľovačiek tam, kde to situácia dovoľuje, ako aj intenzívne vyhľadávanie uhynutých tiel diviakov v teréne.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke likvidácia domácich ošípaných na chovnej farme spoločnosti Agrozoran, s.r.o. Michaľany v obci Luhyňa v okrese Trebišov, kde laboratórne testy v pondelok 17. augusta 2020 potvrdili výskyt afrického moru ošípaných (AMO).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments