Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Rastlinná výroba Z domova

Rizikový fond na Slovensku stále chýba

chat_bubbleKomentáre: 3 visibilityZobrazenia: 490
UniCredit Bank 2018

Vláda opäť po čase pristupuje k nesystémovému kroku a schválila odškodnenie poľnohospodárov, ktorých v roku 2017 postihlo sucho. Prerozdelia si celkovo 17 miliónov eur. Vyčlenená suma predstavuje polovicu strát, ktoré aj podľa štatistík roľníci v roku 2017 utrpeli.

„Odškodnenie bolo opodstatnené a sme radi, že to svojím rozhodnutím priznala aj vláda SR. V suchom najviac postihnutých oblastiach a podnikoch, kde minuloročné počasie najviac ukrojilo z úrod, totiž stagnuje poľnohospodárska výroba. Niektoré firmy boli dokonca nútené prepúšťať aj časť svojich zamestnancov. Finančné prostriedky ako odškodnenie za sucho tak poľnohospodári použijú na prácu v prospech vidieka, stabilizáciu počtu svojich zamestnancov a ďalšiu výrobu slovenských potravín. Je to teda ďalší krok, ktorý prispeje k zmierneniu dopadov klimatických zmien,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Odškodnenie vítajú, ale…

Dosiahnuť odškodnenie bolo jedným z cieľov komory pre tento rok. Hoci ho agropodnikatelia vítajú, stále čakajú aj na zavedenie systémových krokov v boji proti klimatickým zmenám.

„Predchádzajúce roky s jarnými mrazmi, extrémnym suchom, suchým rokom 2018 skutočne potvrdzujú, že prejavy počasia majú výrazný negatívny vplyv na pestovanie. Aj preto je mimoriadne žiaduce, aby sme viac a intenzívnejšie riešili riadenie rizík v poľnohospodárstve. Podľa nás ho treba riešiť v dvoch rovinách. Prvou je refundácia časti ročného poistného pre poistiteľné riziká. Tento inštitút bežne funguje v okolitých krajinách, v minulosti sme ho mali aj u nás, avšak už roky ho nevyužívame. Druhou rovinou je rizikový fond, do ktorého bude prispievať štát a poľnohospodári,“ dodala Holéciová.

Bližšie informácie o fonde zatiaľ nemajú

Informácie o tom, v akom štádiu je príprava rizikového fondu, Komora nemá. Od rezortu však dostala prísľub, že na jeho vytvorenie pôjde aj časť peňazí, ktoré rezort získa zo špeciálneho odvodu pre obchodné reťazce. Ten vošiel do platnosti od 1. januára 2019.

Ministerstvo hovorí o zriadení rizikového fondu už roky a o jeho vytvorení hovorilo aj v súvislosti s končiacim sa rokom. Dosiaľ však legislatívny návrh na jeho vytvorenie nepredložilo ani samosprávnym organizáciám, ani do medzirezortného pripomienkového konania. Ministerka Gabriela Matečná sa v septembri vyjadrila, že ide o zložitejšiu problematiku, v rámci ktorej rezort komunikuje aj so Slovenskou záručnou bankou o tom, akým spôsobom by mohli byť legislatívne riešené tzv. nepoistiteľné riziká.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1331 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. jan
  4. januára 2019

  p.Holéciová,uvedte prosim ktore firmy a farmy alebo podniky museli prepuštat.rok 2018 bol velmi suchy aj pre vychodne slovensko,zaoberali ste sa vobec niekedy aj vychodnym slovenskom?poprosim vas o odpoved.dakujem jan

  Odpovedať
 2. Stevo
  5. januára 2019

  Sucho postihlo len par velkych fariem…inde pravidelne prsalo. Teda podla predstavitelov ktori rozdeluju peniaze. Ja mam na 45ha 60VDJ a napríklad aj za rok 2018 ako aj 2017 mam o tretinu krmovin menej ako by malo byt. Tak ale to nikoho netrapi. Som maly SHR bolo by fajn keby som mal este menej aby ma prebrala nejaka vacsia farma.

  Odpovedať
 3. jm
  5. januára 2019

  To je smola menších rodinných fariem .Výmera okolo stovky ha samozrejme aj s VDJ. Jednoducho na menšej výmere nedokážeš udržať chod podniku. Aj v našom prípade sa kukurica skosila na zrno aby sme dokázali vykryť vstupy a na kŕmenie sme museli nakúpiť zo vzdialených oblastí kukuricu na siláž. Lebo čo nezničila zver to suchom narástlo ledva po plecia. Mlieko máme o 5 centov nižšiu výkupnú cenu ako veľký. No zamestnaný sme len dvaja plus sezónna brigáda. Všetko jedna rodina. To znamená že nemáme koho prepustiť a tým pádom nepotrebujeme asi ani pomoc. Je zaujímavé že sa nezohľadňuje ani to že v minulosti tie veľkostatky poberali z dvoch pilierov podporu a ten malý len z jedného. Ale ten nemá z čoho ani uplácať a skôr v tom je problém.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.