Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Rastlinná výroba Zo sveta

ČR: Fond nepoistiteľných rizík začne fungovať najskôr v 2021

sucho

Fond ťažko poistiteľných rizík bude môcť začať fungovať najskôr v roku 2021. Pre ČTK to povedal český minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD). Najskôr chce diskusiu so všetkými samosprávnymi organizáciami, ako sú Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR alebo Poľnohospodársky zväz ČR. O fonde sa hovorí už desaťročia, jeho spustenie sa však stále odkladá.

„Aktuálne je predložený zámer, ktorý bude dopracovaný. Chceme aby sa všetko riadne spočítalo, koľko na to bude potrebných peňazí, ale nevylučujeme ani iné cesty,“ uviedol Toman.

Ak by sa našla zhoda a legislatívny proces šiel rýchlo, poľnohospodári by sa mohli začať poisťovať proti suchu v pološtátnom fonde za dva roky.

V súčasnosti sa v prípade sucha schvaľujú kompenzácie. V roku 2018 vláda poľnohospodárom odsúhlasila prerozdelenie až dvoch miliárd českých korún (77,67 milióna eur). Aby vláda nemusela každoročne schvaľovať tieto príspevky, chcelo ministerstvo zriadiť práve fond ťažko poistiteľných rizík, ktorý by situáciu riešil systematicky. Jeho prípravu skúšali už minulé vlády a o jeho zavedení sa hovorí dlhšie ako desaťročie.

Po štyroch rokoch trvalého zrážkového deficitu sa hydrologické a poľnohospodárske sucho v Českej republike premenilo aj v sucho sociálno-ekonomické, uviedol v decembri jeden z tvorcov projektu pre poľnohospodárov InterSucho Miroslav Trnka. Označuje sa tak stav, kedy nedostatok vody zasahuje do produktivity a stability systému.

Podľa Českého hydrometeorologického ústavu na veľkej časti republiky chýba, od januára 2015 do septembra 2018 oproti dlhodobému priemeru, vyše 500 milimetrov zrážok, niekde dokonca 700 milimetrov.

Poľnohospodárov v roku 2018 nepostihlo sucho len v Českej republike, ale prakticky v celej západnej a strednej Európe. V Poľsku sa škody odhadujú na 427 miliónov eur, v Belgicku na 262 miliónov eur, v Nemecku na 660 miliónov eur a v Českej republike na 427 miliónov eur.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.