Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z ekonomiky

Rizikový fond má ministerstvo na stole

Rizikový fond má ministerstvo na stole
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po rokoch čakania a ospevovania rizikového fondu má ministerstvo pôdohospodárstva návrh takmer pripravený. Tlačový odbor potvrdil, že je v štádiu finálnej prípravy.

82:18

„Rizikový fond je v štádiu finálneho spracovania,“ uviedol Daniel Hrežík z MPRV SR.

Rezort fond pripravoval niekoľko rokov aj v súbehu s ďalšími opatreniami.

„Analýzou potreby finančného zabezpečenia systému riadenia rizík v poľnohospodárstve, sme dospeli k tomu, že je potrebné kombinovať verejné zdroje a súkromné zdroje, a to tak na úrovni riadenia poistiteľných rizík, ako aj na úrovni nepoistiteľných rizík. Keďže každé riziko, ktoré je prítomné v poľnohospodárskej prvovýrobe, môže mať, za určitých podmienok, povahu poistiteľného rizika aj nepoistiteľného rizika, tieto dve časti systému riadenia rizík sú navzájom neoddeliteľné,“ dodal Hrežík.

Celkový balík na krytie poistiteľných aj nepoistiteľných rizík si podľa rezortu vyžiada ročne asi 57,8 milióna eur. Zatiaľ čo podpory pre poistenie zaviedol rezort už v tomto roku, rizikový fond zostáva zatiaľ len v šuplíku. Ministerstvo však prezradilo aj niekoľko podrobností.

„Riadenie nepoistiteľných rizík si vyžiada cca 31,8 mil. EUR ročne, z čoho 82 percent by malo byť financované z kapitoly Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a 18 percent by malo byť financované zo strany poľnohospodárov,“ uviedol Daniel Hrežík.

Po zriadení rizikového fondu volá poľnohospodárska obec už roky.

Zatiaľ prijateľné

„Je isté, že rizikový fond uzavrie až budúca vláda. Aj preto bude našou veľkou úlohou hovoriť o systémových riešeniach v súvislosti s riadením rizík v poľnohospodárstve už aj s novou vládou, novým zložením Národnej rady SR po voľbách. Stále tvrdíme, že klimatické zmeny nesmieme s ohľadom na budúci vývoj poľnohospodárstva a potravinárstva podceňovať. Už minimálne tri roky po sebe sme totiž svedkami negatívnych následkov klimatických zmien práve v poľnohospodárskej prvovýrobe – pestovaní plodín,“ vysvetlila Jana Holéciová z SPPK

Podrobný návrh poľnohospodári, ani vedenie komory, zatiaľ nevidelo.

„Vieme, že materiál o rizikovom fonde je hotový na ministerstve a má byť predstavený na porade vedenia, a potom sa k nám poľnohospodárom dostane. Musím povedať, že poľnohospodári sú pripravení podieľať sa určitým percentom na rizikovom fonde, to percento treba nastaviť tak, aby bolo reálne plniteľné, podľa toho, aký bude objem peňazí,“ dodal predseda SPPK Emil Macho.

Ministerstvom uvedené rozdelenie financovania považuje predseda Komory za prijateľné.

„Pokiaľ by to mal byť pomer 18 a 82, teda že poľnohospodári by platili 18 percent, zdá sa to ako dobrý návrh. Treba to prediskutovať ešte v poľnohospodárskej obci a pokiaľ by boli nastavené aj tie pravidlá v rozhodovacích orgánoch rozumným pomerom, tak je to určite pomer, ktorý sa dá akceptovať,“ dodal Macho.

Zriadenie rizikového fondu bude druhým krokom v rámci zakotvenia komplexného systému riadenia rizík.

Na riadenie rizík je potrebných 59 miliónov

Nastavenie tohto systému nie je jednoduché, najmä ak má byť (a musí byť) zohľadnený prvok všeobecného hospodárskeho záujmu. MPRV SR vníma prvok všeobecného hospodárskeho záujmu v rozsahu zabezpečenia potrebnej a žiaducej miery potravinovej bezpečnosti SR. Z tohto hľadiska chceme chrániť celú hrubú poľnohospodársku produkciu v SR, a to v parametroch štandardného poistného trhu. Na základe toho sme identifikovali, že na zabezpečenie efektívneho systému riadenia rizík v poľnohospodárskej prvovýrobe potrebujeme 58,7 mil. EUR ročne. Z tejto sumy pripadá na riadenie poistiteľných rizík 26,9 mil. EUR, z čoho 28 percent by malo financovať Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prostredníctvom schémy štátnej pomoci na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe,“ vysvetlil Daniel Hrežík z tlačového odboru ministerstva.

Návrat k preplácaniu časti poistného pre poľnohospodárov Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora označuje tiež za správny.

„Tento krok hodnotíme pozitívne. SPPK totiž presadzuje, aby sa riadenie rizík v poľnohospodárstve zakladalo na dvoch pilieroch. Jeden pilier by tvoril rizikový fond a druhý preplatenie časti ročného poistenia. Oceňujeme, že sa ho rezortné ministerstvo opäť rozhodlo zaviesť do praxe,“ dodala Jana Holéciová.

Kedy sa do praxe dostane aj samotný rizikový fond zostáva otázne.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments