Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Riešenie kritickej situácie na trhu s mliekom

Riešenie kritickej situácie na trhu s mliekom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bratislava 14. januára (TASR) – Slovensko požiada Európsku komisiu (EK) o zhodnotenie kritickej a neustále sa zhoršujúcej situácie na európskom trhu s mliekom s cieľom aktivovať existujúce a zároveň pripraviť ďalšie možné nástroje na pomoc mliekarenskému sektoru.
Na žiadosti, ktorú predloží minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík v pondelok 19. januára na Rade ministrov v Bruseli, sa dnes dohodli zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR a prvovýrobcov a spracovateľov mlieka. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva Katarína Belická.

„Vzhľadom na aktuálnu kritickú situáciu v sektore mlieka považujeme súčasné trhové mechanizmy za neefektívne. Sme presvedčení, že bez rýchlej a primeranej reakcie komisie vzniká reálne riziko nežiaduceho ohrozenia celého chovu hovädzieho dobytka, spracovateľského priemyslu, ako aj rozvoja vidieka s negatívnymi ekonomickými a sociálnymi dopadmi,“ uvádza sa v tejto žiadosti.

Rezort pôdohospodárstva spolu s prvovýrobcami a spracovateľmi mlieka navrhujú v tejto súvislosti EK zvážiť viaceré možnosti stabilizácie situácie na trhu s mliekom. Ide o opätovné zavedenie vývozných náhrad na mliečne výrobky, úpravu intervenčných opatrení na maslo a sušené odstredené mlieko, zvýšenie dodávok pre maslo na trhu s mliekom v EÚ, zavedenie jednorazových kompenzačných platieb pre podniky, ktoré ukončia produkciu mlieka, či vypracovanie analýzy možností stanovenia mechanizmu na vyhlásenie minimálnych cien mlieka v krízových situáciách na trhu. Za pozitívny krok zo strany komisie považujú zavedenie schémy súkromného skladovania pre maslo, ktorá je účinná od 1. januára tohto roka.

„Považujeme za dôležité upozorniť na skutočnosť, že klesá spotreba mlieka a mliečnych výrobkov v niektorých krajinách EÚ. Zároveň dochádza k poklesu exportu mliečnych produktov zo spoločenstva v dôsledku zrušenia vývozných náhrad, čo následne spôsobuje prebytok mlieka a mliečnych výrobkov, ktorého priamym dopadom je radikálny pokles cien,“ upozorňuje sa v slovenskej žiadosti.

V porovnaní s rokom 2007 tak vlani klesla napríklad cena masla o 40 % a ceny odstredeného sušeného mlieka takmer o 50 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments