Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Reuters: Kvôli vybíjaniu noriek v Dánsku, stúpajú ceny kožušín

Reuters: Kvôli vybíjaniu noriek v Dánsku, stúpajú ceny kožušín
insert_photoTASR/AP

Rozhodnutie dánskej vlády nechať vybiť všetkých 17 miliónov chovných noriek kvôli nákaze koronavírusu zasiahlo celosvetový kožušnícky priemysel. Obavy z nedostatku norkových kožušín, ktorých bolo Dánsko najväčším vývozcom, vyhnali podľa Medzinárodnej kožušinovej federácie (IFF) ceny tejto suroviny v Ázii nahor až o 30 percent. Experti očakávajú, že módne domy ako Louis Vuitton, Dior či Fendi použijú ako náhradu, kožušinu z líšok alebo činčíl, píše agentúra Reuters.

Pokles produkcie kožušín

Dánsko začiatkom novembra oznámilo, že vybije celú svoju populáciu noriek chovaných na kožušinu, pretože sa u nich objavila mutácia koronavírusu, ktorá sa preniesla aj na ľudí a vykazuje menšiu citlivosť na protilátky. Existujú obavy, že by to mohlo znížiť účinnosť vyvíjaných vakcín.

Teraz sa všetky pohľady upierajú k Fínsku, kde aukčný dom Saga Furs ponúka oddnes v internetovej dražbe milión norkových a 250 tisíc kožušín z líšok. Aukčný dom očakáva, že tentoraz predá všetky kožušiny, zatiaľ čo od začiatku roka doteraz, to bolo vinou koronavírusovej krízy len 55 percent.

„Zvýšenie cien nášmu podnikaniu všeobecne prospeje. Už teraz máme väčší dopyt po kožušinách z líšok. Keď ľudia vidia, že je nedostatok norkových kožušín, zvážia kúpu niečoho iného,“ vyhlásil výkonný riaditeľ aukčného domu Magnus Ljung.

Dopyt po kožušinách klesá od 50. rokov minulého storočia s výnimkou nárastu medzi rokmi 2000 a 2013, kedy boli populárne na prehliadkových mólach a zároveň rástol záujem Číňanov o luxusné kožušiny, uviedla Lise Skovová, ktorá sa venuje vývoju dánskeho kožušníckeho priemyslu.

V roku 2013 sa klasické norkové kožušiny predávali v dražbách za viac ako 90 dolárov. Vlani ich cena klesla na zhruba 30 dolárov. Stalo sa tak napriek poklesu globálnej produkcie, ktorá sa z 80 miliónov kožušín v roku 2014 znížila na necelých 60 miliónov.

Niektoré štáty už kožušinové farmy zakázali

Dánsky aukčný dom Kopenhagen Fur, ktorý vlani predal 25 miliónov norkových kožušín predstavujúcich 40 percent svetovej produkcie, oznámil, že počas najbližších dvoch až troch rokov ukončí činnosť. Výkonný riaditeľ firmy Jesper Lauge Christensen agentúre Reuters povedal, že záujem o značku – ktorá by mohla mať cenu až 163 miliónov dolárov – už vyjadrili Číňania a on teraz zvažuje predaj.

Bojovníci za práva zvierat dúfajú, že dánsky problém s nákazou noriek, ktorý mal dopad aj na miestnu politickú scénu, bude znamenať koniec kožušníckeho priemyslu a dopyt po takých veciach, ako sú kožušinové prívesky za 1700 dolárov, vesty za 16.000 dolárov či kožuchy za 60.000 dolárov, skončí.

Krajiny ako Británia, Rakúsko, Holandsko, Francúzsko, Nórsko či Izrael, rovnako ako americký štát Kalifornia, už kožušinové farmy a produkty zakázali. Podľa P.J. Smitha z organizácie Humane Society International (HSI), módne značky, ktoré stále ešte kožušiny používajú, čoskoro tento materiál opustia. Tak, ako to už urobili firmy Gucci, Prada, Armani a ďalšie.

Norky chovajú v Kanade, Poľsku, USA či v Grécku

Najväčším kupcom dánskych kožušín je Čína nasledovaná Ruskom. Čínske norkové kožušiny totiž nie sú považované za tak kvalitné, ako tie európske.

„Nevolili by sme si čínske kožušiny kvôli ich zlej kvalite,“ povedal agentúre Reuters Čang Čchang-pching, ktorý je majiteľom čínskej firmy Fangtai Fur, ktorá má podľa neho dosť zásob minimálne pre prvú polovicu roka 2021.

„Skutočný nedostatok príde v roku 2022. Dúfame ale, že chovatelia noriek v Kanade, Poľsku, Spojených štátoch a Grécku dovtedy zvýšia produkciu, aby nahradili tú dánsku,“ uviedol šéf Medzinárodnej kožušinovej federácie (IFF) Mark Oaten.

Viac kožušín podľa očakávaní vyprodukujú aj Rusko a Čína.

„Ľudia sa navyše začnú obzerať po iných typoch kožušín. Na ozdoby a lemy, napríklad u búnd, je veľmi obľúbená líška. Populárna začína byť tiež napríklad činčila,“ dodal Oaten.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments