Martin Hubinský z VÚB: Potravinová bezpečnosť a sebestačnosť musia byť základný prvok štátu
Neisté časy prinášajú aj prehodnotenie našich priorít alebo dokonca až úplnú zmenu hodnotového rebríčka. Do popredia sa dostávajú úvahy o stabilite a istote. Banka, ktorú už roky reprezentujem, to, samozrejme, vníma. Poľnohospodárstvo a potravinárstvo sme vo VÚB Banke už na jar počas prvej vlny pandémie koronavírusu označili za strategické odvetvie, na ktoré nesmie mať vplyv sprísňovanie úverových podmienok.
V plnej nahote sa ukázala krehkosť agropotravinárskeho sektora
Opäť sme potvrdili, že sme bankou agropotravinárskeho sektora. V neistom období, ktoré sme zažívali v prvých mesiacoch tohto roka, sme našich klientov podržali. Dlhodobo im vytvárame čo najlepšie podmienky na to, aby dokázali plynulo financovať svoje podnikateľské aktivity. Ale v jarných mesiacoch si celá spoločnosť uvedomila dôležitosť ich práce. V napätom období sa ľudia nevrhali do autosalónov, do predajní nábytku či oblečenia, ale vytvárali si zásoby potravín. Mali obavy z neistoty, akú väčšina z nás pociťovala vôbec po prvý raz. V obchodoch nárazovo chýbala raz múka, inokedy cestoviny alebo droždie. V plnej nahote sa ukázala krehkosť agropotravinárskeho sektora, ale aj nás samých, ľudí.
Keď sme ako banka pred rokmi začali vnímať potrebu posilňovania nášho fungovania v poľnohospodárstve a potravinárstve, vyplynulo to práve z uvedomenia si jeho dôležitosti. Ľudstvo sa nemôže dostať do situácie, že prestane produkovať komodity a z nich vyrábať potraviny. Bol by to jeho koniec.
Potravinová bezpečnosť a sebestačnosť dostávajú po skúsenostiach z roka 2020 úplne iný význam. Musia byť základný a zdravý prvok každého štátu. Ďalšie odvetvia, či sa to niekoho dotkne alebo nie, sú až následné. Preto sme naše rozhodnutia okamžite smerovali v prospech agropotravinárstva, aby tým, ktorí kŕmia tento národ, sme nekomplikovali ich prácu. Klienti sa pritom obávali. Poľnohospodári volali na naše pobočky a chceli vedieť, ako sa pre nich mení situácia. Nemenila sa nijako. Ukázali sme, že vyjadrenia o istote a stabilite nie sú len prázdnymi frázami, ale našim pohľadom na podporu agropotravinárskeho sektora.
Dokonca sme v tomto období viaceré podmienky uvoľnili. Postrehli to napríklad poľnohospodári, ktorí mali záujem investovať do nákupu poľnohospodárskej pôdy. Ak ešte v ostatných rokoch bola splatnosť úverov zameraných na nákup pôdy desať rokov, v súčasnosti sme ju zvýšili na dvadsať rokov. Našim klientom dôverujeme a poľnohospodárstvo patrí z hľadiska nesplácaných úverov k najmenej rizikovým sektorom.
Sme ochotní podieľať sa na štruktúrovaných zmenách nášho poľnohospodárstva
Poľnohospodárom prajem, aby stabilitu, na ktorú si zvykli ako naši klienti, zažívali aj pri európskej a štátnej poľnohospodárskej politike. Aby si tí, ktorí o ich osude rozhodujú, spomenuli na jarné rokovania o zriadení zelených koridorov pre presuny potravín v rámci Európy, o radoch pred obchodnými prevádzkami a nedostatku niektorých výrobkov. Deklarované dovozy potravín v počte 800 kamiónov denne, ktoré musia prísť na Slovensko, aby naši ľudia neboli hladní, sú obrovským mementom pre tvorbu domácej aj európskej agropolitiky.
Naša banka je ochotná podieľať sa na štruktúrovaných zmenách nášho poľnohospodárstva, ktoré ho naštartujú k výrobe potravín, aby sa znížila závislosť štátu od dovozu. Podnebie Slovenska je priam predurčené na produkciu poľnohospodárskych komodít, vrátane ovocia, zeleniny či hrozna.
Na jednej z najprestížnejších súťaží na svete Vinalies Internationales Paris 2020, kde sa v úvode tohto roka hodnotilo takmer 3 000 vín zo 45 krajín, získali slovenskí vinári druhý najvyšší počet medailí, hneď po domácom Francúzsku. Náš vinohradnícky sektor opäť ukázal, že je špička vo svete a stačil by aspoň minimálny záujem štátu, aby sa mohol premeniť na motor nášho poľnohospodárstva, ktorý by okrem iného pohol s agroturizmom alebo lokálnou ekonomikou v podobe rozvoja tradičných remesiel. Asi je zbytočné pripomínať vplyv vinohradníctva na krajinotvorbu, na udržiavanie vody v krajine alebo na zamestnanosť.
To isté by sme mohli povedať o ovocinárstve a produkcii prírodných štiav alebo o chove mäsového dobytka, odchovaného na zelených pastvinách, ktoré by sa dali vyvážať aj s pridanou hodnotou do zahraničia. Zvýšenie produkcie ošípaných a následné zníženie vývozu zrnín by taktiež podporili domácu výrobu.
Nezabúdame ani na spracovateľský priemysel, ktorý musí byť úzko prepojený s poľnohospodárstvom. Financujeme viacero rozvojových projektov, pri ktorých vyrastajú skleníky, technologické linky v rastlinnej výrobe, moderné spracovateľské prevádzky alebo novozaložené vinice a sady.
Vieme a sme ochotní toho robiť oveľa viac. Potrebujeme však, aby naši klienti – poľnohospodári, pôsobili v stabilnom podnikateľskom prostredí, ktoré im prináša istotu. Poľnohospodárstvo je dielňa pod holým nebom, na ktorú vplýva každý výkyv počasia. Nevytvárajme im preto ďalšie neistoty, ktoré rezort za ostatných dvadsať rokov v zásadnej miere priklonil k jeho súčasnej štruktúre výroby.