Reakcie a schopnosti preverilo až zavlečenie slintačky a krívačky

Štátna správa na čele s agrorezortom začala vykonávať opatrenia, ktoré sme nevideli po ohlásení ochorenia slintačky a krívačky v Maďarsku pred dvoma týždňami. Infikovaná maďarská farma sa pritom nachádzala len tri kilometre od slovenských hraníc. Slovensko je už týždne v bezprecedentnom ohrození, ktorého výsledkom je, že len prvé tri chovy hovädzieho dobytka, ktoré u nás z dôvodu zaznamenania nákazy padli, zabezpečovali 20 miliónov kilogramov mlieka ročne. Pri prepočte na aktuálnu priemernú spotrebu na obyvateľa hovoríme o ročnej dodávke mliečnych výrobkoch pre 100 tisíc ľudí.
„Od samotného začiatku máme všetko pod kontrolou a vykonávajú sa všetky opatrenia, ktoré boli nariadené aj zo strany ústredného pána riaditeľa,“ informoval agrominister Richard Takáč, 14. marca 2025 na tlačovej konferencii.
Avizované boli napríklad kontroly na hraničných priechodoch, ktoré mali prebiehať od 7. do 11. marca 2025. Do 10. marca, to znamená za 4 dni, bolo podľa informácií zverejnených na webovej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, skontrolovaných na troch hraničných priechodoch 183 vozidiel. Pri využití jednoduchého prepočtu to na deň a hraničný priechod vychádza 15 skontrolovaných vozidiel.
Následná správa veterinárov z 12. marca hovorí o tom, že v celom päťdňovom období od 7. do 11. marca, bolo na hraničných priechodoch Rusovce, Medveďov a Komárno skontrolovaných 385 dopravných prostriedkov. Podľa veterinárnych štatistík sa zdá, že najintenzívnejšie kontrola prebiehala 11. marca 2025.
Maďarské kamióny zastavili v Českej republike
Česká republika následne 13. aj 15. marca informovala, že na hraniciach so Slovenskom zaznamenala problémové maďarské kamióny, ktoré na svoje územie cez priechody so Slovenskom nepustili. Prvým bol dopravca, ktorý viezol z Maďarska cez naše územie mäsové výrobky.
„Časť z prepravovaných potravín malo podľa dokumentácie pochádzať z oblasti zasiahnutej nákazou,“ uviedli podľa ČTK českí policajti.
Prítomný veterinár rozhodol, že ide o rizikové výrobky a zakázal ich prepravu na územie Česka.
„Z logistických dôvodov sa potom musel kamión so všetkými prepravovanými mäsovými výrobkami vrátiť späť na slovenské územie,“ dodala 13. marca 2025 česká polícia.
Podobne cez celé slovenské územie prešli 15. marca 2025 dva znečistené kamióny, ktoré smerovali do Českej republiky pre ošípané. Česká republiky ich na svoje územie nepustila.
„Papierovo vyčistené a dezinfikované vozidlá, ktoré smerovali pre ošípané, boli v realite značne znečistené. Z rozhodnutia štátnej veterinárnej správy sme ich vrátili späť na Slovensko,“ uviedli 15. marca 2025 podľa ČTK českí policajti.
Hraničné priechody
Na prelome tisícročí bolo pritom bežné, že v prípade rizika šírenia nákazy prechádzali cez dezinfekčné rohože všetky automobily na hraničných priechodoch. Servis Tlačovej agentúry SR ponúka takéto fotografie z hraničných priechodov s Maďarskom aj Rakúskom spolu s dobovým popisom.

TASR/Ladislav Vallach, 15. marca 2001
„Na cestnom hraničnom priechode do Maďarska v Komárne prechádzajú všetky vozidlá po dezinfekčnej rohoži, ktorá má zabrániť šíreniu slintačky a krívačky. Rohož vybudovala Regionálna veterinárna správa v Komárne, roztoky a obsluhu zabezpečuje maďarská strana,“ informuje 15. marca 2001 TASR v texte fotografie.
Aktuálne rozdielny prístup medzi štátmi k rizikám prenosu nákazy popísal v sobotnom rannom vysielaní televízie Joj Jozef Bíreš, bývalý dlhoročný ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
„Poliaci ma príjemne prekvapili, že hneď pri ohlásení ochorenia v Maďarsku zaviedli na slovensko-poľských hraniciach kontroly, ale trošku rozdielne, ako sme ich realizovali my. Boli vybavení aj technikou na dezinfekciu vozidiel, čo nám v začiatkoch na maďarských hraniciach chýbalo, kde prebiehala len takzvaná štatistika, evidencia vozidiel, respektíve vracanie vozidiel. Takže tie hranice sú veľmi dôležité. Prepravcovia zvierat, krmív či dezinfekčných prostriedkov, teda všetkým, čo je spojené s poľnohospodárstvom, by týmito brodmi mali prechádzať. To je aj dôvod, prečo nás Poliaci a Česká republika hneď uzatvorili, lebo nemali záruku v tom, ako dostatočne či nedostatočne kontrolujeme prepravcov prichádzajúcich z infikovaných oblastí Maďarska,“ uviedol vo vysielaní Jozef Bíreš.
Informačný tok
Ak sa vrátime vyše týždňa dozadu, na tlačovú konferenciu ministerstva pôdohospodárstva k slintačke a krívačke, od ústredného riaditeľa tam zaznel prísľub rýchleho toku informácií a okamžitých reakcií.
„Do tejto chvíle nemáme na Slovensku podozrenie na slintačku a krívačku. Nemáme! Takže prosím vás pekne, keď niekto hovorí, že údajne, tam alebo onam. Nie, bol by som informovaný prvý a hneď v zapätí by bol informovaný minister, aby sme spustili celý systém mechanizmu zisťovania a okamžitého potvrdenia,“ uviedol 14. marca 2025 Martin Chudý, ústredný riaditeľ ŠVPS.
Realita je taká, že informácia o možnej slintačke a krívačke v chovoch na južnom Slovensku išla Slovenskom štvrtok 20. marca 2025 ako požiar. V tento deň sa dokonca Martin Chudý zúčastnil stretnutia s desiatkami chovateľov hovädzieho dobytka v Nitre, ale o tom, že existuje podozrenie na infikované chovy sa podľa informácií, ktoré máme od viacerých chovateľov, od neho nedozvedeli.
Vo štvrtok v popoludňajších hodinách už bola situácia vážna a poľnohospodári sa k tomu, že existujú na Slovensku infikované farmy, dostávali cez svoje zdroje. Prvý článok o možnej nákaze slintačky a krívačky, vzhľadom na podozrenia chovateľa, vydáva v ten istý deň portál poľnoinfo.sk o 17:11. Ministerstvo pôdohospodárstva aj štátna veterina zatiaľ o silných podozreniach na ochorenie nehovoria. Správu začínajú preberať média a Česká republika na základe našej informácie zakazuje dovoz hospodárskych zvierat a obnovuje kontroly na hraniciach.
V čase, keď už sa Slovenskom šírila informácia o slintačke a krívačke na Žitnom ostrove a poľnoinfo.sk na ňu reaguje formou rozhovoru s predstaviteľom dotknutých fariem, ministerstvo reaguje, že prvé testy boli negatívne. Krátke vyhlásenie vydáva MPRV o 21:54 po viac ako štyroch hodinách od publikácie textu a vo svojej reakcii uvádza, že vzorky z dvoch slovenských fariem boli včera negatívne, čakáme na ďalšie výsledky.
Minister vidí za informáciou o šírení slintačky a krívačky politiku a vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook, ktorý publikuje v ten istý deň o 21:05 uvádza – vzorky z dvoch slovenských fariem čakajú na výsledok, nie je priestor na paniku a už vôbec nie na politiku, ale na racionálny a zodpovedný prístup.
Podozrenie bolo silné
V čase, keď už chovatelia vedeli, že Slovensko má obrovský problém, si informácie zisťovali sami. Kľúčové pre nich bolo dozvedieť sa, kam dodávajú potencionálne infikované farmy mlieko. Všetky ohrozené farmy sú súčasťou väčších celkov, ktoré majú hospodárske dvory po celom Slovensku. Chovatelia si navzájom volali a sami si robili pomyselné trasovanie, či sa so zvieratami z ohrozených fariem mohli stretnúť.
V tejto situácii štát stále nehovorí o silnom podozrení na ochorenie, ale skôr upokojuje situáciu výsledkami starých testov. Tento postup sa zdá byť v rozpore s tým, čo sľúbil hlavný veterinár na tlačovej konferencii 14. marca 2025.
„Od utorka mi volali ľudia z regiónu, že sa tam prejavujú príznaky slintačky a krívačky. Už vtedy mal zasadať krízový štáb. To riziko bolo veľké,“ uviedol dnes pre poľnoinfo.sk Jozef Bíreš.
Kontaktná osoba
Obavu má dlhoročný šéf veteriny najmä z toho, že za najväčšieho roznášača nákazy považuje ľudí. Hovorí, že keď Slovensko bojovalo s ochorením pred viac ako 50 rokmi, farmy boli uzavreté. Na farmu mohol vojsť ktokoľvek, no vyjsť nikto.
„Dnes už tento prístup asi nemusí byť tak rigidný, ale niečo si z neho vezmime. Tí ľudia sú neuveriteľne rizikový faktor prenosu ochorenia,“ hovorí Bíreš.
Už v piatok poobede, pár hodín od ohlásenia prítomnosti vírusu slintačky a krívačky zaznieva informácia, že nákaza sa na infikované farmy dostala vzduchom.
„Argument, že to prišlo vzduchom všetko znesie. Treba analyzovať každý pohyb. Nevylučuje sa to, ale je to predovšetkým kontaktná choroba,“ uviedol J. Bíreš.
Kafiléria
Práve prípadné zavlečenie ochorenia slintačky a krívačky vzduchom vzbudzuje silné obavy. Len počas sobotného dňa sa ozvali šiesti chovatelia hovädzieho dobytka redakcii poľnoinfo.sk, aby vyjadrili obavy nad zvozom dobytka z okresu Dunajská Streda do jedinej slovenskej kafilérie v okrese Žilina, ktoré odzneli počas víkendu.
So zástupkyňou kafilérie sme sa spojili. Poľnohospodári majú obavy volať kafilériu do svojich poľnohospodárskych podnikov, keďže kafiléria zváža infikované zvieratá z napadnutých fariem.
„Máme úplne iné vozidlá na zvoz kadáverov pre farmárov. Poľnohospodári sa nemusia báť, že by im prišlo na podnik vozidlo z infikovanej farmy,“ uvádza pre poľnoinfo.sk Alexandra Orčíková zo žilinskej kafilérie.
Upozorňuje, že z nakazených fariem sú zvieratá vyvážané veľkokapacitnými vozidlami.
„Všetky kontajnery sú pravidelne kontrolované na nepriepustnosť. Kontrolujú sa skúškou u nás, kontajner je uzavretý a má tesnenia. Ide o nerezový kontajner, hermeticky uzavretý pružinami, ktoré zabezpečujú nepriepustnosť,“ uvádza A. Orčíková.
Informuje, že automobil kafilérie, ktorý vychádza z infikovanej farmy z hľadiska dezinfekcie zabezpečujú štátni veterinári. Do kafilérie vstupuje auto cez dezinfekčný brod, vyloží kadávery a vozidlo sa dezinfikuje.
„Prejde opäť cez dezinfekčný brod do autoumývarky, kde prebehne ďalšia dezinfekcia. Pri týchto opatreniach úplne vylučujem šírenie od nás. Tieto opatrenia sú dostatočné na to, aby sme my nákazu nešírili,“ hovorí pre denník Sme Alexandra Orčíková.
Zvieratá zatiaľ zostávajú na farmách
Na jednej strane tak cez Slovensko budú prechádzať uhynuté zvieratá z infikovaných fariem, na druhej je zákaz pohybu zvierat medzi zdravými farmami. Ako dlho bude toto opatrenie trvať zatiaľ nie je známe. Chovatelia, s ktorými sme v priebehu posledných hodín hovorili uvádzajú, že si vedia predstaviť jeho aplikáciu maximálne na dni. Poukazujú na to, že zvieratá rastú a je potrebné ich odovzdávať na bitúnok.
„My sme napríklad zakázali zvieratá, ktoré sú zdravé, ktoré sú mimo infekčnej oblasti, presúvať na jatočné účely na Slovensku. Komplikujeme si zbytočne situáciu,“ hovorí vo vysielaní TV Joj Jozef Bíreš.
Naša pozornosť sa má podľa dlhoročného šéfa veteriny sústreďovať na infikované farmy, ich ochranu a rýchly tok informácií od veterinárov k okamžitej realizácii opatrení.
„Hrali sme sa na vydávanie opatrení, ale ich aplikácia bola málo efektívna,“ myslí si J. Bíreš.
Mimoriadna situácia
Od piatku je situácia iná. V okrese Dunajská Streda je od večera vyhlásená mimoriadna situácia, ktorá umožňuje regionálnej veterinárnej a potravinovej správe pružnejšie vydávanie príkazov.
„Krízový štáb okresného úradu zasadal vo večerných hodinách, výsledkom bolo vyhlásenie mimoriadnej situácie. Mimoriadna situácia umožní pružnejšie vydávanie príkazov, v tomto prípade pre regionálnu veterinárnu a potravinovú správu na dezinfekciu, veterinárnu starostlivosť či porážanie a následnú likvidáciu uhynutých zvierat,“ priblížilo Ministerstvo vnútra.
Rezort vnútra ďalej informoval, že hasiči na dotknutých miestach zabezpečili dezinfekčnú bránu a pomáhajú aj pri zháňaní dobytka.
„Okamžite vyšli do terénu a začali vykonávať nepretržité cestné kontroly kamiónov, ktoré prevážajú zvieratá a rovnako začali kontrolovať takéto kamióny na všetkých hraničných priechodoch na celom Slovensku,“ informoval minister financií Ladislav Kamenický.
Zatiaľ čo počas soboty sa v regióne s potvrdenou nákazou rozbehli očakávané procesy, počas piatka – aj po oficiálnom potvrdení nákazy, ktoré pred médiami minister pôdohospodárstva Richard Takáč prezentoval asi o desiatej predpoludním, vládol v dotknutých obciach absolútny pokoj. Brány chovov, hoci uzamknuté, neboli nijakým spôsobom ohradené a nebránili komukoľvek k priblíženiu sa. V okolí sa nepohybovali policajti, ani vojaci. Rovnako nedochádzalo ani k dezinfekcii vozidiel prechádzajúcich okolo – pritom napríklad postihnutá farma v Medveďove sa nachádza pri hlavnej ceste, na výjazde z obce. Autá prechádzajú len pár metrov s odstupom od jej brány.
Je síce pekné že máte hermetický uzavreté vozidlá, avšak v kafilérii sa musia otvoriť!!! Neviem či o tom viete ale od kafilérie len pár metrov! Je veľký chov dobytka. Tak aká je šanca že sa to nerozšíri no 0%.
Hnus!Konečne som pochopil prečo Bíreša svojho času vypoklonkovali profesori z Katedry vnútorných chorôb UVL v Košiciach hoci u nich začal vedeckú kariéru.Dať sa zneužiť a to opakovane politikmi, na to treba hodne hrubú kožu. J.Huba vedie aj svoju súkromnú vojnu s Takáčom . Poľnohospodárom takéto praktiky veľmi škodia, potrebujeme pravý… Celý komentár »
Milý Dušan, skúsme byť trocha vecný. V Maďarsku identifikovali vírus 7.marca. Inkubačná lehota 10-14 dní. Reálne teda prvýkrát sa tam objavil niekedy koncom februára. Mal dostatok času nerušene kolovať celým pohraničím min. dva týždne. Aké reálne opatrenia urobili naše orgány odvtedy? Žiadne…samé kecy a zavádzanie(ako vždy). Čiže fešáčik z ministerstva… Celý komentár »
Žiaľ musím s Vami súhlasiť a to nie len pán minister nevie o čom je reč…keby sa pohrabali v archívoch našli by kvalitne vypracované postupy pre zvládnutie všetkých nebezpečných nákaz…ale zanedbanie prevencie je najvážnejším problémom,je žalostné čítať,že nedostať dezinfekčné prostriedky…nuž asi preto lebo sa prestali používať pritom je to základným… Celý komentár »