Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Živočíšna výroba Zo sveta

Rakúsko poskytne farmárom pomoc 60 miliónov eur

chat_bubbleKomentáre: 1 visibilityZobrazenia: 364

Tohtoročné veľké sucho spôsobilo rakúskym farmárom miliónové škody. Mnohých priviedlo do existenčného ohrozenia. Štát ich však nenechá napospas osudu. Pre postihnutých hospodárov bude k dispozícii balík priamej finančnej pomoci 60 miliónov eur.

Začiatkom augusta agrárna poisťovňa Hagelversicherung uviedla, že škody spôsobené suchom dosiahli 210 miliónov eur. Podľa odborníkov však v agrárnom sektore krajiny budú oveľa vyššie. Silno sú totiž poškodené aj farmy chovateľov hovädzieho dobytka. Sucho citeľne ublížilo trvalým trávnym porastom na horských lúkach a pasienkoch. Preto si farmári nemali z čoho vytvoriť zásoby sena na zimné obdobie. Uviedlo to vo štvrtok spolkové ministerstvo pôdohospodárstva.

Kým úroda obilnín na poliach klesla medziročne o desať až 15 %, na lúkach a pasienkoch je v niektorých regiónoch nižšia až o 40 %.

„Zo 60 miliónov eur dostanú chovatelia hovädzieho dobytka 20 miliónov eur, aby mohli udržať svoje chovy,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Elisabeth Köstingerová.

Dodala, že v Hornom Rakúsku, Vorarlbersku, Tirolsku, Salzbursku a Dolnom Rakúsku dostane pomoc približne 20.000 hospodárstiev.

Do fondu pomoci farmárom prispejú rovnakou sumou spolková vláda a spolkové krajiny.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. Anton Spišák
    7. septembra 2018

    Poznám pomery v niektorých štátoch,čo sa týka platieb a riešenia škôd v polnohospodárstve. V Nemecku a v Rakúsku sú platby nárokovatelné,keď sa stanový jasný a jednoduchý systém. To by bolo potrebné urobiť aj u nás. Rozdelenie by sa malo zverejniť. Tak by ostalo málo priestoru na klientelizmus a korupciu. Robil som za komunistov v polnohospodárskej prvovýrobe a pri vela nedostatkoch v oblasti pridelovania peňazí až tolko priestoru na masové rozkrádanie nebolo.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.