Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
MPRV SR Z domova

Počet pracovísk PPA v regiónoch klesá

chat_bubbleKomentáre: 10 visibilityZobrazenia: 2144
UniCredit Bank 2018

Pôdohospodárska platobná agentúra ruší niektoré svoje pracoviská v regiónoch. Podľa samotnej PPA ide o racionalizáciu siete, v rámci ktorej sa rušia pracoviská v Lučenci, Komárne a Trebišove.

„Cieľom opatrenia je znižovanie administratívnej záťaže v oblasti priamych podpôr a kontroly na mieste a zvýšenie efektívnosti využívania verejných zdrojov,“ uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Akým spôsobom sa administratívna záťaž v praxi zníži rezort neuviedol.
Pracoviská zanikli k 1.septembru 2018. Celkový počet regionálnych agentúr tak klesol z pôvodných 17 na 14.

„Zamestnanci spolu s agendou zrušených pracovísk budú začlenení do existujúcich regionálnych pracovísk. Rozhodnutie PPA umožňuje v rámci regionálnych pracovísk celoplošné pokrytie agendy priamych podpôr. Agenda projektových podpôr bude pokrytá len regionálnym pracoviskom Nitra a ústredím v Bratislave tak, ako tomu bolo v predchádzajúcom období,“ uvádza MPRV SR.

PPA si od racionalizácie siete sľubuje zefektívnenie činnosti jednotlivých pracovísk a lepšiu možnosť zastupovať sa medzi zamestnancami. Priniesť to má aj lepšie plánovanie integrovaných kontrol na mieste za súčasného zníženia rizika podvodov preskupením kontrolnej činnosti.

„Všetky zrušené regionálne pracoviská PPA sú vzdialené do 40 km od najbližšieho iného regionálneho pracoviska PPA, takže naďalej budú dobre dostupné pre žiadateľov,“ dodáva rezort.

Iný názor na to majú samotní poľnohospodári, ktorí zrušením pracovísk zostali zaskočení.

„Máme aj také prípady, kde žiadateľ musí chodiť na nové regionálne pracovisko PPA, ktoré mu je po novom oveľa viac vzdialené. Presunutím agendy sa vzdialenosť pre niektorých poľnohospodárov aj zdvoj alebo až strojnásobila – napríklad zo 64 km na 139 km alebo zo 40 na 120 km. Takéto rozhodnutie žiadateľom zvýši náklady na cestovanie a predĺži čas strávený v aute, hoci by radšej tú navýšenú časť strávili na poli alebo pri zvieratách,“ vysvetlila Jana Holéciová z SPPK.

Podľa ministerstva ale práve títo farmári môžu využiť iné spôsoby podávania žiadostí.

„Pokiaľ žiadateľ nie je schopný, prípadne nemá možnosti riešiť podania osobne z dôvodu vzdialenosti a dostupnosti príslušného regionálneho pracoviska, môže využiť alternatívne spôsoby komunikácie, napr. poštou alebo elektronicky za použitia zaručeného elektronického podpisu,“ odporučil rezort pôdohospodárstva.

Podľa komory ale podávanie žiadostí poštou predlžuje administráciu. V prípade akýchkoľvek chýb navyše poľnohospodári musia všetky problémy riešiť osobne, priamo na pobočkách.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: PPA

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

10 komentárov

 1. Blbizmus
  6. septembra 2018

  Namiesto aby riešili ľudia že podávame elektronicky mapy ale jednoduchú žiadosť nemôžeme podať elektronicky čo je stokrát ľahšie ….. mali by zrušiť všetky RP a všetko elektronicky… tie pracoviska sú úplný socializmus – platíme z dani ľudí aby prepísali čo žiadateľ už raz napísal … ešte aj poradovníky pri podaní ako rady na banány … Len preto že pár ľudí zabudnutých v socializme chce chodiť všade osobne, kávičkovat a rozprávať sa… keď už ide o tie opravy tiež by kľudne mohol existovať elektronicky formulár …. tieto sťažnosti sú ako keby ľudia chceli aby Tesco sa zmenilo na pultovy predaj a predavačka im osobne podávala každý keksik…. je to hanba hanba komory že vôbec takýto marazmus obhajuje namiesto aby žiadala elektronizaciu a ušetrené peniaze presunúť pre podpory …. keby som bol člen komory tak dnes vystúpim – len sa potvrdzuje že je to zbor starých pánov ktorých nové veci nenaučíš … hlavne že mame všetci auta

  Odpovedať
 2. realista
  6. septembra 2018

  re „Blbizmus“ nick hodný názoru…preto ani nemožno komentovať…..

  Odpovedať
 3. realista
  6. septembra 2018

  ináč nič ma tak dávno nepobavilo ako veta : „Cieľom opatrenia je znižovanie administratívnej záťaže v oblasti priamych podpôr a kontroly na mieste a zvýšenie efektívnosti využívania verejných zdrojov,“

  Odpovedať
 4. JaFi
  7. septembra 2018

  Toto je proti zdravému rozumu. Nepochopili jednu základnú vec „Oni sú tu pre nás a nie my pre nich.“

  Odpovedať
 5. Anonym
  7. septembra 2018

  Ja si myslim, ze je to spravne. V 21. storoci nie je nic, co by sa nedalo vybavit elektronicky. Alebo niekomu chyba osobny kontakt a priestor na korupciu?
  Aj jedno pracovisko by stacilo. V BA a hotovo.

  Odpovedať
 6. realista
  7. septembra 2018

  „bezmennému“ – z Bratislavy ? a prečo nie pracovisko v BB alebo Svidníku ?, keď už optimalizovať štruktúru tak povedzme – v jednom meste a v jednej budove – PPA, SPF, pozemkový a lesný úrad … to by bolo niečo pre občana… a z tou elektronizáciou to tiež „nie je žiadne terno“ nie všetci sú IT vzdelaní a najmä v agrosektore….

  Odpovedať
 7. Blbizmus
  7. septembra 2018

  Pre realistu – každý ma rád najmä svoj názor však? Môžem si dovoliť predpokladať že máte radi veci ako v reálnom socializme a z toho je váš nick? 🙂 radšej mat blbizmus v názve nicku ako blbizmi písať … treba ísť s dobou a keď už mame povinne elektronické schránky a počítač čo takto ich používať …. 🙂 treba ísť s dobou a nie vylievať si tu cnenie za minulosťou plnou papierov. Predpokladám že jeden z dôvodov kontroly nekontroly na ppa je aj ten rozsah detailov ktoré sa v papieroch skôr stratia :))) takze realista o to asi ide aj Vám hm?

  Odpovedať
 8. G.S.
  7. septembra 2018

  Blbizmus – Podávať elektronicky alebo poštou? Ešte aj tú mapu na priame platby ak podávaš, tak PPA vidí aj niektoré chyby ale ty nie. A potom zistíš, že je podaná žiadosť, systém ti vyhodnotil, že je to bez chýb a z PPA ti volajú, že opravte si to a to lebo nám systém vyhadzuje chybu. Ale u nás je to tak so všetkým. Napríklad prihláste sa tí šťastlivci, ktorým VUPOP sám bez podania žiadosti o aktualizáciu rozšíril parcelu LPIS ak je riadne na mape vidno, že je to možné. Odseknú a rozdelia raz dva ,ale ešte som nezažil aby oni sami parcelu rozšírili. Ja osobne by som bol rád aby bolo možné všetko vybaviť elektronicky ale vysvetlí to nejakému dedkovi s pár hektármi, že pre „zníženie administratívnej záťaže “ musí precestovať 100 km, lebo jednoducho nie je schopný komunikovať elektronicky a robia to za neho pracovníci na PPA. Ale Rošková má kontrolórov tých istých a ani Šuchta nič meniť nemusí.

  Odpovedať
 9. realista
  7. septembra 2018

  re „Blbizmus“ pôvodne som nechcel písať, ale je piatok večer nedalo mi- podpichnem – máte OP s čipom ?, aktivovanú elektronickú schránku ? Aktívne využívate ? No a teraz vážne – mám rád svoj názor ako každý ( Vy nie ?), ale to neznamená, že je jediný správny. A myslím si že dane sú aj na to, aby bola štátna správa prístupná občanom. Netreba myslieť len seba ( to je charakteristika súčasnej strednej a mladej generácie) a to minimálne pri riadení štátu…. A čo sa týka digitalizácie – prvý email som napísal v 1997, … a väčšinu dokumentácie mám v cloud-e …. ale, pre tých, ktorí ešte skutočne farmárčia je jednoduchšie niekedy sa opýtať ako absolvovať slohové cvičenie pri email-ovej komunikácii… a kontrola , – tá je o ľuďoch nie o papieroch…. K tej komore – tá je taká akí sú jej členovia….ale to je na dlhé rozprávanie.

  Odpovedať
 10. bod absolutizmu
  10. septembra 2018

  Všetky zrušené regionálne pracoviská PPA sú vzdialené do 40 km od najbližšieho iného regionálneho pracoviska PPA, takže naďalej budú dobre dostupné pre žiadateľov,
  A kiskovci zo Sabinova šíria fake news, že do Prešova majú 18 km a do Popradu 70. A Sorosove deti z Bardejova, že do Prešova 40 a do Popradu 120.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.