Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Rada Tokajskej vinárskej oblasti nie je spokojná s krokmi SR

Rada Tokajskej vinárskej oblasti nie je spokojná s krokmi SR
insert_photofabex.sk

Budapešť 11. augusta (TASR) – Slovensko štyri roky neurobilo nič pre to, aby sa pohla dopredu záležitosť súvisiaca s vytvorením jednotnej Tokajskej vinárskej oblasti. Tvrdí to v dnešnom vydaní maďarského denníka Magyar Nemzet predseda Rady obcí tokajskej vinohradníckej oblasti (TBHT) Ferenc Marcinkó.

Maďarská rada podľa jeho vyjadrenia zvažuje, že ak to neurobí maďarská vláda, potom samotná rada iniciuje u Európskej komisie (EK), aby značka Tokaj mohla byť používaná výhradne pre vína produkované v maďarskom regióne.

Marcinkó povedal, Maďarsko už v roku 1993 uzatvorilo s EÚ dohodu, v rámci ktorej názov Tokaj a značky odvodené od tohto názvu môžu používať iba maďarské vinárske oblasti. V roku 2004 sa k tejto dohode pripojili aj Slováci, pričom sa zaviazali, že po niekoľkých mesiacoch prevezmú maďarské normy produkovania tokajského vína a vytvoria podmienky na ich kontrolu.

Ak by sa tak stalo, tak by podľa neho únia uznala cezhraničný vinársky región za spoločnú vinársku oblasť. Slovensko však dosiaľ neurčilo, ktoré hony by mali byť súčasťou tokajskej oblasti. SR prijala aj taký záväzok, že podobne, ako to je na maďarskej strane, vytvoria odborné združenie, čo sa síce stalo, ale producentov k vstupu do neho nezaviazali. Tým je kontrola kvality produkcie vína úplne nemožná, dodal.

Keďže v roku 2004 podpísali šéfovia agrárnych rezortov SR a Maďarska dohodu o vytvorení spoločného vinohradníckeho regiónu, TBHT očakáva od vlády, že situáciu vyrieši v rámci sporu s EK alebo urobí kroky k dodržaniu medzinárodných zmlúv. V opačnom prípade TBHT zažaluje EK na Európskom súde, zdôraznil pre Magyar Nemzet predseda rady.

Autor článku: spravodajca TASR Ladislav Vallach
Zdroj obrázku: fabex.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments