MP SR reaguje: O jednotnej vinohradníckej oblasti Tokaj sme rokovali približne pätnásťkrát
Bratislava 11. augusta (TASR) – Po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) v máji 2004 sa začali rokovania s Maďarskou republikou s cieľom vytvoriť jednotnú vinohradnícku oblasť Tokaj. Od júna 2004 až do apríla 2008 sa uskutočnilo približne 15 vzájomných rokovaní zástupcov oboch krajín na úrovni ministrov ako aj expertných zástupcov rezortných ministerstiev a zástupcov výrobcov z vinohradníckej oblasti Tokaj. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR v reakcii na vyhlásenie, ktoré v dnešnom vydaní maďarského denníka Magyar Nemzet uviedol predseda Rady obcí tokajskej vinohradníckej oblasti (TBHT) Ferenc Marcinkó, ktorý tvrdí, že Slovensko za štyri roky neurobilo v tejto oblasti nič.
„Ako prvý krok harmonizácie bola vypracovaná vyhláška MP SR o požiadavkách na spôsob zberu hrozna tokajských odrôd, na postup výroby tokajských vín a na ich zloženie. Boli zapracované ustanovenia z legislatívy Maďarskej republiky, ktoré neboli v rozpore s platným zákonom o vinohradníctve a vinárstve,“ konštatovala pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Belická a doplnila, že išlo hlavne o zmenu cukornatosti hrozna pri spoločnom spôsobe zberu, čiastočnú zmenu výrobných postupov u niektorých druhov tokajských vín a ustanovenie nových druhov tokajských vín.
Na základe rokovaní bola následne vypracovaná nová legislatíva, týkajúca sa vinohradníckej oblasti Tokaj, ktorá plne harmonizovala legislatívu v tejto oblasti, pokračovala Belická.
„V záujme ďalšieho zosúladenia pravidiel, za účelom začlenenia samosprávy do kontrolného systému, bolo založené Tokajské združenie, ktoré malo byť partnerom Rade vinohradníckych obcí v Maďarsku,“ uvádza sa ďalej v stanovisku rezortu pôdohospodárstva.
Vzájomné rokovania na pôde Európskej komisie (EK) boli podľa slov Belickej ukončené v apríli resp. júni 2008, nakoľko nedošlo k dohode.
„Slovenská republika určila hony, ktoré sú súčasťou oblasti, avšak problematickým bodom ostala skutočnosť, že Maďarská republika požadovala, aby sa uplatňovali rozdielne pravidlá pri definovaní oblasti na území Maďarskej republiky a SR, s čím SR v žiadnom prípade nemohla súhlasiť,“ uzavrela Belická.
Maďarská rada podľa vyjadrenia predsedu rady zvažuje, že ak to neurobí maďarská vláda, potom samotná rada iniciuje u Európskej komisie, aby značka Tokaj mohla byť používaná výhradne pre vína produkované v maďarskom regióne.