Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Prvé výsledky žatvy v okrese Levice naznačujú nižšie úrody ako vlani

Prvé výsledky tohtoročnej žatvy v okrese Levice naznačujú, že úroda bude v porovnaní s minulým rokom nižšia. Sucho a júnové dažde najviac postihli hrach. Priemerné hektárové úrody sa pohybujú okolo dvoch ton na hektár, čo je o 0,71 tony menej ako vlani.

“Hrach bol už dozretý, keď prišli dažde. Tie ubili porasty k zemi, čo sťažuje zber,” uviedol riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach Radoslav Beluš. Pestovatelia v regióne pestujú hrach na výmere 1053 hektárov.

Vyššie úrody podľa predbežných výsledkov zaznamenali pestovatelia repky. Súčasné výnosy 2,7 tony z hektára sú približne o 10% vyššie oproti minulému roku.

“Treba však povedať, že najskôr sa vždy zberajú lepšie porasty a údaje sú od subjektov, ktoré mali porasty v dobrom stave,” upozorňuje Beluš. Celková výmera repky v okrese predstavuje 14.300 hektárov.

Zatiaľ len veľmi malú plochu pozberali poľnohospodári v levickom regióne z celkovej výmery 29.598 hektárov pšenice. Predbežné výnosy 4,4 tony z hektára sú o 0,6 tony nižšie ako minuloročné. Presnejšie sú výsledky u jačmeňa ozimného.

Z celkovej osiatej plochy 1824 hektárov pozberali farmári takmer tri štvrtiny. Úroda vychádza na 4,6 tony z hektára, čo je približne na úrovni minulého roka. Podľa Beluša oziminy využili jesennú a zimnú vlahu, horšia bude situácia s jarným jačmeňom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments