Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Proti kliešťom budú chrániť postroje

Proti kliešťom budú chrániť postroje
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Každoročne sa na Slovensku vyskytne aspoň jedna epidémia kliešťovej encefalitídy. Tieto parazity ohrozujú zvieratá, vrátane koní, kôz, kráv či domácich zvierat. V budúcnosti by ich mohli chrániť postroje a popruhy utkané zo špeciálnych vlákien, na ktorých vývoji pracujú slovenskí odborníci.

„Ide o prírodné vonné látky, ktoré sú ukotvené v hmote polypropylénového vlákna. Práve tým je táto úprava trvalá. Nie je to len na povrchu a teda nedochádza k tomu, že by sa praním alebo namočením z vlákna odlupovala ochranná vrstva obsahujúca repelenty. Práve naopak, praním sa vlákno spravidla rozruší a prípravky sa uvoľňujú, takže každým praním sa ich účinnosť obnovuje,“ vysvetlil výrobca vlákien Tomáš Zatroch z Chemosvit Fibrochem zo Svitu.

Vlákna začali vyvíjať pred asi piatimi rokmi, testovanie a spresnenie potrebnej dávky prípravkov odpudzujúcich kliešte mal na starosti Parazitologický ústav SAV.

„Testy prvých vzoriek, ktoré sme robili presne stanovenou metodikou nám potvrdili, že kliešte naozaj citlivo reagovali na vlákna a z vlákien odpadávali. Postupne sme testovali ďalšie zložky s rôznymi aditívami, až sme napokon dostali presné zloženie látok, ktoré môžu vo vláknach pôsobiť,“ uviedol Branislav Peťko, vedúci oddelenia vektorom prenášaných nákaz.

Vlákna plánuje výrobca použiť najmä na výrobu odevov, ktoré pred kliešťom ochránia ľudí. Dopyt je ale aj zo strany chovateľov. Nateraz vyrobili konský postroj, ktorého účinnosť budú ďalej testovať.

„Občas sa vyskytne encefalitída zo syra a mlieka, takže najmä kozy a ovce je potrebné pred kliešťami chrániť. Keď je technológia výroby vlákna už zvládnutá, nie je problém z nich vyrobiť akýkoľvek odev či postroj alebo doplnok pre zvieratá, vrátane tých hospodárskych,“ dodal Zatroch.

Na trh by sa vlákna mali dostať na budúci rok. Výrobca plánuje požiadať aj o ochrannú známku.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments