Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Produkcia piva na Slovensku v roku 2022 mierne stúpla

Produkcia piva na Slovensku v roku 2022 mierne stúpla
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Produkcia piva na Slovensku vlani mierne vzrástla. Pivovary len tesne nedosiahli úroveň výroby predpandemického roku 2019. Produkcia nealkoholického piva pritom medziročne stúpla až o takmer tri pätiny. Mierny pokles zaznamenal segment radlerov. Informoval o tom výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) Vladimír Machalík s odvolaním sa na štatistiky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Na Slovensku podľa neho aktuálne pôsobí 101 pivovarov.

„V roku 2022 pivovary na Slovensku pokračovali v miernom náraste produkcie. Celková výroba alkoholického, nealkoholického piva a radlerov dosiahla 3,175 milióna hektolitrov (hl). Produkcia alkoholického piva pritom stúpla na 2,449 milióna hl, čo znamená najúspešnejší rok od roku 2013, keď dosiahla 2,87 milióna hl. Najviac, až o tri pätiny, však vzrástla výroba nealkoholického piva. Jediným segmentom, ktorý zaznamenal pokles, bola produkcia radlerov. Tých vyrobili slovenské pivovary medziročne o sedem percent menej,“ priblížil Machalík.

Produkcia alkoholického piva po náročnom pandemickom období stúpla medziročne o 1,4 %. V absolútnej dominancii u spotrebiteľov prevažovali spodne kvasené ležiaky. Zákazníci však objavujú aj nové pivné štýly a medzi slovenskými pivovarmi sa zintenzívňuje trend varenia pivných špeciálov v nadväznosti na rôzne ročné obdobia. Prekvapením sú vrchne kvasené pivá s ovocnou zložkou, takzvané sour ales, ktoré sú tradične určené do letnej sezóny. Na Slovensku ich však remeselné pivovary varia pre stály dopyt zákazníkov už počas celého roka.

Najviac rástlo nealko pivo

Nealkoholické pivo podľa Machalíka zaznamenalo v roku 2022 výrazný nárast produkcie, až o tri pätiny. Zo 76.000 hl v roku 2021 stúpla jeho produkcia na 121.000 hl, čo je nárast o 59 %. Slovensko si tak udržiava najvyššie priečky v rámci Európskej únie v obľube nealkoholického piva.

Produkcia radlerov zaznamenala podľa neho vlani pokles o 7 % zo 649.000 hl na 605.000 hl. Slovenskému trhu pritom už prakticky absolútne dominujú nealkoholické radlery, čo je v rámci EÚ ojedinelé. Radlery sú totiž na väčšine trhov Únie predovšetkým alkoholické nápoje.

SZVPS združuje výrobcov piva a sladu na Slovensku produkujúcich 96 % trhu so slovenským pivom a 98 % trhu so slovenským sladom. Vzniklo v roku 1991 a je členom európskeho združenia výrobcov piva Brewers of Europe.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments