Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Prírodná stimulácia a výživa rastlín z morských rias

Morské riasy sú jeden z najbohatších zdrojov organických živín, minerálov a biologicky aktívnych látok na planéte. Unikátne a blahodárne účinky morských rias sú známe najmä v potravinárstve a zdravotníctve, avšak ich popularita rapídne stúpa aj v poľnohospodárstve. Medzinárodný záujem o ochranu životného prostredia neustále rastie a výživa rastlín z morských rias predstavuje nový trend v ekologickom a enviromentálne šetrnom poľnohospodárstve.

Spoločnosť Agrobiofert je výhradným zástupcom jedného z najväčších svetových výrobcov prírodnej výživy a stimulácie rastlín na báze morských rias, spoločnosť LEILI. LEILI prípravky na báze morských rias v kombinácii výživy, stimulácie a protistresovej ochrany sú prítomné vo viac než 95 krajinách sveta.

Hlavné výhody extraktov z morských rias:
• Stimulácia rastu a zvyšovanie úrodového potenciálu
• Výrazné zlepšenie úrody a jej kvality
• Podpora rastu koreňového systému a jemného koreňového vlásnenia
• Zvyšujú odolnosť voči stresom (sucho, chlad, zasolenie, zamokrenie)
• Obsahujú široké spektrum prírodných živín a minerálov
• Zlepšujú štruktúru pôdy, využiteľnosť živín (až o 25 %) a zvyšujú pôdnu vodnú kapacitu
• Mikroživiny sú viazané v chelátovej forme
• Zvyšujú prirodzenú obranyschopnosť rastlín voči chorobám
• Ekonomicky nenákladné a vysoko návratné investície = zvýšenie ziskov[/b]

Portfólio prípravkov na báze morských rias
Hlavnými produktmi ponúkanými našou spoločnosťou sú Alga 600, Alga 300++ P a Alga 300++ K. Prípravok Alga 600 je 100% prírodný extrakt z hnedých morkých rias, ktorý je bohatý na organické živiny, mikroelementy v chelátovej forme, aminokyseliny, biologicky aktívne látky a prírodné stimulátory. Alga 600 je registrovaná v EÚ inštitútom IMO ako organické hnojivo vhodné pre ekologické poľnohospodárstvo. Alga 600 výrazne podporuje koreňový rast a má silný protistresový účinok, čím vie ochrániť rastlinu aj pri extrémnom suchu. Alga 300++ P (5-15-4) a Alga 300++ K (5-4-15) sú listové hnojivá so stimulačným a protistresovým účinkom, ktoré obsahujú základné živiny (N,P,K), aminokyseliny, biologicky aktívne látky a prírodné stimulátory. Tieto prípravky sú vhodné pre všetky poľnohospodárske plodiny, zeleninu, ovocie, vinič, kvetiny a trávniky. Aplikácia je možná postrekom, zálievkou alebo závlahou. Použitie týchto prípravkov sa vo veľkej miere vo svete využíva aj ako prímes k moridlám (obilniny, ostatné plodiny) na ošetrenie osiva pred vysiatím alebo vysadením.

Prírodná ochrana rastlín – SoftGuard
Novinkou na českom a slovenskom trhu je extrakt z krabích a krevetových ulít pod názvom SoftGuard s účinnou látkou chitosan oligosacharid, ktorá je aktivátorom imunitného systému.

Hlavné výhody SoftGuardu:
– Ochrana pred vírusovými, hubovými a bakteriálnymi chorobami (prevencia a liečba)
– Prírodná stimulácia a výživa porastu
– Výrazné posilnenie imunitného systému
– Podpora silného koreňového rastu
– Protistresová ochrana (sucho, chlad, zasolenie atď.)
– Regenerácia porastov po mechanickom a chemickom poškodení

Pri aplikácii SoftGuardu (dávka 0,8-1,5 l/ha) je možné v prípade kombinácie s fungicídom, znížiť dávku fungicídu o 5 – 15 %. Kombináciou s fungicídmi sa dosiahne 100 % ochrana proti hubovým, vírusovým a bakteriálnym chorobám. Ďalšou veľmi dôležitou výhodou použitia tohto prípravku je to, že patogény si na účinnú látku nevytvárajú rezistenciu. Použitie SoftGuardu je širokospektrálne od klasických poľnohospodárskych plodín, vinič, zeleninu, trávniky alebo v kvetinárstve. V praxi sme zistili veľmi dobrú synergiu medzi SoftGuardom a prípravkami na báze morských rias (Alga 600, Alga 300++ ), čo je vidieť na obrázku z našich pokusoch na repke olejnej.

Špeciálne organicko-minerálne hnojivá
Medzi ďalšie produkty z portfólia firmy Agrobiofert patria prípravky ProBoron a ProZinc. ProBoron (dávka 0,5-0,75 l/ha) je organický bór v kombinácii s dusíkom, určený pre plodiny, ktoré vyžadujú tento prvok. Výhodou tohto prípravku je organická forma, ktorá je na 100% prijateľná a využiteľná. ProZinc (dávka 0,5 – 1 l/ha) v chelátovej forme obsahuje 130 g Zn v chelátovej forme v kombinácii s 50 g N. V pokusoch s týmto prípravkom sa zvýšila úroda kukurice od 9 – 15%. V pokusoch s rôznymi formami zinku pri aplikácii do kukurice sa ukázalo, že Zn v chelátovej forme je najlepšie prijateľný a využiteľný. Ostatné formy Zn sú podstatne menej efektívne. Z tohto pohľadu nie je dôležité množstvo Zn v prípravku, ale jeho forma.
Pre viac informácií kontaktujte našich obchodných zástupcov alebo navštívte www.agrobiofert.sk

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., Agrobiofert, s.r.o.
Zdroj obrázku: Agrobiofert

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments