Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Prievidzská SOŠ spolupracuje s nástupcom Carpathie

Prievidzská SOŠ spolupracuje s nástupcom Carpathie
insert_photogoogle maps

Nový odbor pracovník v potravinárstve – výroba trvanlivých potravín, ktorý začne fungovať od budúceho školského roka na Strednej odbornej škole obchodu a služieb (SOŠOaS) v Prievidzi, je výsledkom spolupráce spoločnosti Nestlé a uvedenej školy.

Zatiaľ by ho malo navštevovať približne 12 študentov, ktorým ponúkne prepojenie teórie s praxou priamo v potravinárskom podniku. Firma s prievidzskou školou ho dnes predstavili v prevádzke Nestlé.

“Pracovník – výroba trvanlivých potravín je projekt, je to nejaký pokus a je to nevyhnutnosť. Čo nás teší, je, že máme žiakov. Čo nás však neteší, je, že máme málo kvalifikovaných žiakov, po ktorých je dopyt na trhu práce,” uviedol riaditeľ SOŠOaS v Prievidzi Štefan Gaman.

Ako spresnil, nový odbor bude trojročný, študenti v ňom majú dve fázy odborného výcviku – jedna je teoretická a druhá praktická, kde sa poznávajú suroviny, tovary, materiálno-technické vybavenie, zručnosti, vedomosti v oblasti hygieny.

“Po odobrení Štátneho inštitútu odborného vzdelávania ho už máme v sieti učebných odborov pre školu. Už teraz si deviataci dávajú prihlášky,” ozrejmil Gaman. Zatiaľ ho bude navštevovať 12 študentov, no ak by bol oň záujem, škola požiada o navýšenie počtu študentov, prípadne vytvorenie triedy.

“Dnes nám chýbajú skúsení zamestnanci, potrebovali by sme zamestnancov, ktorí rozumejú, čo to je hygiena potravín, správna výrobná prax. My veríme, že z tých ľudí, ktorí budú navštevovať náš učebný odbor, práve takýchto zamestnancov vychováme,” vysvetlila potrebu nového odboru personálna manažérka Nestlé Lenka Ilčíková.

Podobné projekty podľa nej prebiehajú aj v ďalších dvoch závodoch spoločnosti v Česku v Holešove a Olomouci, pričom ide o výrobu čokolád a cukroviniek.
Podľa Františka Priesola z odboru stredných škôl a jazykových škôl Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR tento učebný odbor pripravuje študentov priamo na vstup na trh práce.

“Tá iniciatíva vyšla od zamestnávateľa a mal školu, ktorá mala záujem vstúpiť do tejto spolupráce. Výhodou je, že zamestnávateľ poskytne aj svoje priestory a umožní škole, aby žiaci vykonávali praktické vyučovanie priamo v podniku, čím si vychová zamestnanca na svoj obraz,” vysvetlil.

Rezort školstva má podľa jeho slov záujem rozšíriť takúto spoluprácu medzi všetkých zamestnávateľov.
Spoluprácu medzi zamestnávateľmi a školami rezort práce podľa slov jeho štátneho tajomníka Branislava Ondruša vníma ako nevyhnutný trend pre to, aby zmenil negatívnu situáciu, pokiaľ ide o zamestnanosť mladých ľudí.

“Tá spolupráca, kde sa zamestnávatelia podieľajú jednak na tvorbe učebných osnov, ale aj na tom, aby študenti mali počas štúdia možnosť to, čo sa teoreticky naučia, vyskúšať aj v praxi, je podľa nás absolútne kľúčový nástroj, aby sme zvýšili šance mladých ľudí hneď po škole si nájsť zamestnanie,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: google maps

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
26. február 2015 6:31

malý dôvetok – len taká ,,poznámočka“ do roku 1989 podnik spracoval 90% slovenských surovín a dnes je ten pomer obráteny“. Poľnohospodárstvo je v ………….., agrárne školstvo v TSK je na tom podobne už len 1 škola ostala . Z toho vyplýva, že naše deti budú spracovávať zahraničné suroviny s minimálnou… Celý komentár »