Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pri repke sa očakáva konjunktúra

Pri repke sa očakáva konjunktúra
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Cena repky v mesiaci október na burze EURONEXT opäť posilnila. Od začiatku mesiaca vzrástla o približne 6 percent, čo je reálny nárast o skoro 25 eur za tonu oproti začiatku mesiaca. Koniec mesiaca priniesol aj zmenu termínu obchodovania . Zmena termínu na február 2011 spôsobila nárast cien a momentálne sa repka obchoduje s hodnotou okolo 400 eur za tonu.

Burza v Budapešti ostáva stabilná. Od začiatku mesiaca sa cena repky pohybuje na úrovni približne 102 500 forintov (376 eur). Výkyvy v cenách sú len dôsledkom kurzových rozdielov. Cena repky je ovplyvnená rastom dopytu po rastlinnom oleji. Cena oleja sa pohybuje na najvyššej úrovni od septembra 2008. Príčinou tohto stavu je zníženie celkovej produkcie repky ako aj následné obmedzenie exportu z regiónu Čierneho mora. Nárast cien a teda aj dopyt po olejoch významne stúpa vďaka dopytu zo strany Ázie, kde sa v poslednom čase zaznamenal veľký nárast dopytu. Európska únia ako aj južná Amerika vyžaduje zákonom stále viac prímesí biozložiek, čo samozrejme vplýva na rast cien repky ako aj iných komodít na to vhodných. Momentálne trh s repkou sleduje situáciu v USA, a to konkrétne zber kukurice a sóje ako aj podmienky výsevu v Brazílii, Argentíne a Paraguaji, čo môže rôzne vplývať na cenu repky.

Globálna produkcia repkového oleja je podľa správy USDA mierne znížená a mala by dosiahnuť hodnotu 22 mil. ton. Pokles je spôsobený menšou úrodou hlavne v krajinách EU-27.

Nemecko ako najväčší spotrebiteľ a producent biopalív počíta s nárastom dopytu po rastlinnom oleji, ako aj repky na technické spracovanie. Percento prímesí by sa tento rok nemalo meniť, aj tak sa však väčšina tejto komodity plánuje priemyselne spracovať. Celkový dopyt po rastlinných olejoch sa prejaví aj v ostatných krajinách ako Francúzsko, Španielsko a Veľká Británia.

Autor článku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments