Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Predĺžiť prechodné obdobie na nákup pôdy je irelevantné

Predĺžiť prechodné obdobie na nákup pôdy je irelevantné
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V roku 2011 sa končí platnosť výnimky obmedzujúcej nákup slovenskej poľnohospodárskej pôdy cudzincami. Podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona je predĺženie tohto prechodného obdobia o ďalšie tri roky irelevantné.

„Pre SR je predĺženie o ďalšie tri roky irelevantné, pretože už dnes môžu cudzinci nakupovať pôdu na území SR prostredníctvom právnických osôb. Skôr hľadáme iné riešenia vychádzajúce z princípov, ktoré používajú pre užívateľov a vlastníkov poľnohospodárskej pôdy staré členské krajiny EÚ,“ uviedol včera po rokovaní kabinetu Simon k možnosti predĺženia zákazu nákupu pôdy cudzincami.

Riešenia tohto problému sú v starých členských krajinách podľa Simona rôzne. Vychádzajú najmä z toho, že pôdu môže vlastniť ten, kto ju užíva alebo na nej podniká, alebo musí splniť podmienku trvalého pobytu, respektíve ďalšie podmienky, ktoré sú spojené s trvalým pobytom na danom území štátu.

Simon sa však neobáva toho, že od roku 2012 príde k masívnemu skupovaniu poľnohospodárskej pôdy na Slovensku.

„Nebude to o nič viac, ani o nič menej ako je tomu teraz. Aj dnes, keď prídu cudzinci na územie SR, založia si právnickú osobu a zo základného imania môžu nakupovať pôdu. Žiadna iná, relevantná zmena nenastane,“ myslí si Simon.

„Sme prístupní na to, aby sme spolu s Českou republikou a Maďarskom o predĺženie požiadali. Bude to však viac len v deklaratórnej rovine, než v rovine skutočnej ochrany poľnohospodárskej pôdy,“ dodal Simon na otázku, či SR požiada EÚ o predĺženie prechodného obdobia.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments