Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Prezident ocenil prácu šľachtiteľa obilnín

zalabai
insert_photoprezident.sk - Gyula Zalabai preberá štátne vyznamenanie z rúk prezidenta SR

Prezident Andrej Kiska v bratislavskej Redute odovzdal vyznamenania. Medzi 30 ocenenými je 15 žien a 15 mužov, sú tam vedci, spisovatelia, športovkyne. Traja ocenení – Dagmar Burešová, Ján Kuciak a Veronika Rácková – získali ocenenie in memoriam. Z rúk prezidenta SR prevzal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy aj slovenský šľachtiteľ obilnín.

Gyula Zalabai sa narodil 12. apríla 1960 v Šahách. Od roku 1983, teda od skončenia vysokoškolských štúdií na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, pracuje v spoločnosti Istropol Solary. Tá pokračuje v slávnej česko-slovenskej tradícii šľachtenia obilnín. Je autorom najkomplexnejšieho a najúspešnejšieho šľachtiteľského programu hustosiatych obilnín, a podľa niektorých aj vizionárom so schopnosťou predvídať požiadavky každej doby na vhodnú odrodu, pre každé počasie, pre každý svetadiel a podnebné pásmo, ekonomiku či požiadavky na špeciálnu výživu.

Domáce odrody ako liek na klimatické zmeny

“V ostatných rokoch došlo medzi pestovateľmi k nezdravému preferovaniu západoeurópskych typov pšeníc, ktoré sú menej odolné proti suchu a vysokým horúčavám počas dozrievania. Hektárové úrody týchto pšeníc klesli z 8 na 5 až 6 ton, ba aj nižšie. Navyše sklamali kvalitou zrna, keď mali veľmi nízky obsah bielkovín. Vytvorili veľmi drobné zrno a nedajú sa predať ako potravinárske pšenice,” uviedol Gyula Zalabai v rozhovore pre denník PRAVDA v roku 2017.

Vyznamenaný hovorí, že jednou z čŕt globálneho oteplenia na Slovensku, kde prevláda kontinentálna klíma, je rýchly nástup suchého a horúceho počasia.

“Odpoveďou naň môžu byť veľmi skoré odrody pšenice. V priebehu troch rokov sme uviedli na trh tri takéto odrody – IS Danubius, IS Spirella a IS Agilis. Posledné dve sú extra skoré, tak rýchlo dozrievajúce odrody sme ešte na Slovensku nemali. Možno ich žať hneď po zbere repky a agronómov prekvapujú jednak úrodami, jednak kvalitou.” povedal G. Zalabai v roku 2017.

Istropol Solary je okrem NPPC – Výskumného ústavu rastlinnej výroby poslednou spoločnosťou, ktorá robí komplexné šľachtenie všetkých hustosiatych obilnín, okrem raže.

Prezident SR udelil Gyulovi Zalabaiovi štátne vyznamenanie, Pribinov kríž I. triedy, za mimoriadne zásluhy o hospodársky rozvoj Slovenskej republiky a významné vedecké výsledky v oblasti šľachtiteľstva.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: prezident.sk - Gyula Zalabai preberá štátne vyznamenanie z rúk prezidenta SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Štefan Adam
Štefan Adam
9. január 2019 14:45

Dr. Zalabaiovi úprimne blahoželám! Za svoju dlhoročnú prácu v oblasti šľachtenia si toto vysoké štátne vyznamenanie plne zaslúži. Vážim si ho pre jeho erudovanosť a zápal pre šľachtiteľskú prácu, ktorá prináša nesmiernu hodnotu pre celú našu spoločnosť. Jeho práca presiahla hranice Slovenska, čím buduje dobré meno našej krajiny aj v… Celý komentár »