Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Premiér: Agrorezort by vláde mohol ponúknuť riešenia nezamestnanosti

Premiér: Agrorezort by vláde mohol ponúknuť riešenia nezamestnanosti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je podľa slov predsedu vlády Roberta Fica rezortom, od ktorého očakáva, že ponúkne vláde SR určité alternatívy a postupy pri zamestnávaní ľudí s nízkou kvalifikáciou, pretože “práve táto časť nezamestnaných v SR môže nájsť prácu v poľnohospodárstve”.

      “Na dnešnom kontrolnom dni sme si predovšetkým prešli najvýznamnejšie priority MPRV SR. Chcem oceniť mimoriadnu iniciatívu rezortu, ktorú vyvinul vo vzťahu ku kvalite potravinárskych výrobkov kupovaných na Slovensku. MPRV určite vyvinulo obrovské úsilie aj v oblasti cenovej politiky potravín. Ceny potravín a energií sú totiž dve položky, ktoré najvýznamnejšie ovplyvňujú infláciu na Slovensku,” uviedol dnes Fico na tlačovej konferencii po skončení kontrolnej návštevy na pôde MPRV SR.

“Vítam aj to, že minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek predkladá novelizáciu zákona o potravinách, ktorý by mal ešte významnejšie zvýšiť kontroly potravinárskych prevádzok, pretože 85 % potravín na Slovensku sa predáva v obchodných reťazcoch,” poznamenal ďalej predseda vlády SR.

 “Chcem rovnako oceniť, že minister Jahnátek zriaďuje tzv. komoditné rady. Vytypovalo sa 14 poľnohospodárskych komodít, u ktorých komoditné rady budú hodnotiť všetky aspekty danej komodity – od jej produkcie až po predaj. Sú to komodity ako obilniny, cukor, ovocie, zelenina, víno, ovčie a kozie mlieko, hovädzí dobytok, hydina, olejniny, zemiaky, krmivá, výživa zvierat, včelie produkty. Je veľmi správne, že MPRV SR sa na tieto najvýznamnejšie komodity sústreďuje,” zdôraznil.

“Na MPRV SR sme dnes hovorili aj o tom, ako sa vyvíja rokovanie na úrovni EÚ, kde nastávajú v návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na obdobie rokov 2014 až 2020 významné zmeny. Taktiež rokovania pri schvaľovaní rozpočtu EÚ na nové obdobie budú veľmi búrlivé, pretože jestvujú rozdielne názory viacerých krajín EÚ. Na jednej strane sme privítali určité približovanie SR v platbách k úrovni iných členských štátov EÚ. Toto približovanie považujeme však za málo dynamické. Približovanie by malo mať viac dynamiky tak, aby slovenskí farmári mali takú podporu z európskych prostriedkov, akú majú štáty z EÚ-15,” podotkol.

Premiér podľa svojich slov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dnes požiadal, aby venoval naďalej mimoriadnu pozornosť cenovej politike v oblasti potravín a použil na to všetky potrebné nástroje, ktoré môže použiť.

      “Ďalej som ministra Jahnátka požiadal, aby sa okrem riešenia špecifických problémov rezortu pokúsil predložiť v čo najkratšom čase vláde SR návrhy, ktoré by viedli k zamestnávaniu ľudí na vidieku, predovšetkým v oblasti poľnohospodárstva, výroby zeleniny, ovocia. Tu je obrovská šanca, aby sme našli pracovné miesta aj pre ľudí, ktorí sa veľmi ťažko umiestňujú na pracovnom trhu. Rovnako v oblasti ťažby a spracovania dreva, úpravy a čistenia lesov by sme za vhodne nastavených podmienok vedeli pomerne slušnému počtu ľudí na Slovensku pomôcť so zamestnaním,” informoval.

“U potravín nám ide o to, aby sa zvýšil podiel slovenských potravín na pultoch. Momentálne majú slovenské potraviny asi 46-% podiel na objeme potravín, ktoré sa na Slovensku predávajú. Podiel slovenských potravín chceme zvýšiť v určitom časovom horizonte až na 80 %. V tomto úsilí budem pána ministra pôdohospodárstva maximálne podporovať,” dodal premiér.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
zoli
zoli
15. január 2013 23:35

bla bla bla , pán premier

Peter
Peter
16. január 2013 8:53

Premiér keby radšej rozmýšľal, čo je dobré pre ľudí a nie pre vládu. Aj keby sme zrušili DPH, by sme nemali problém s ekonomikou, ale to by pán premiér nemohol rozmýšľať židovsky.

Stano
Stano
16. január 2013 11:35

treba zrušit novodobé vypalníctvo čo sa dotácií týka.Treba zmenit pridelovania dotácií podla toho kto čo chová kolko zamestnáva ludí čo produkuje a nie len mám niekolko “ha ” a hotovo potom tu mame samých hochštaplerov poberačov dotácií zaburinené polia a drahé potraviny a odpad zo zahraničia. Treba rychlo zmenit system… Celý komentár »

Jano
Jano
16. január 2013 20:24

Zdevastovanemu polnohospodarstvu urcite nepomoze nizkokvalifikovany clovek s motykou. Polnohospodari potrebuju modernizovat farmy a zeefektivnovat vyrobu. Ak chceme vyssiu uroven agrosektoru, nasi politici by sa mali snazit o zrovnopravnenie nasich farmarov s francuzskymi, holandskymi, rakuskymi.. a nielen vyvolavat populisticke hesla. Dotacie by mali byt rovnake pre vsetkych farmarov v ramci EU… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
17. január 2013 10:09

Vážený pán premier! Ak si chcete hojiť bolačky v otázke vysokej nezamestnanosti tak ste trafili úplne vedľa strielali ste na jeleňa a trafili capa. Prinajmenšom ste urazili roľnícky stav. Nakoľko potom ako komunisti aj s Vašou účasťou resp. bezmocnosťou kapitulovali ako benešovci za ČSR ste začali europoliticky spúšťať vyháňanie poľnohospodárov… Celý komentár »