Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Predpokladá sa pokračovanie rastu cien repky

Predpokladá sa pokračovanie rastu cien repky
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Cena repky naďalej stúpa. Počas mesiaca júl vzrástla cena na burze BÉT v Budapešti o približne 12 percent a burza Euronext v Paríži zhodnotila približne o 11 percent. Ceny rastú kontinuálne už od júna, keď začala žatva a keď sa ukázalo, že produkcia zostáva za odhadmi.

Začiatok mesiaca august sa niesol v znamení miernej stagnácie, napriek tomu však za prvé dni stúpla cena repky na burze EURONEXT (zmena termínu obchodovania – november) až o približne 3,4 percentá. Burza v Budapešti zostáva od konca júna stabilná a zmena ceny je skôr spôsobená kurzovými rozdielmi.

OIL Word, vo svojej poslednej správe, predpovedá na rok 2010/2011 produkciu repky v EÚ na úrovni 19,9 mil. ton, čo je v porovnaní s predchádzajúcou prognózou zníženie o 500 000 ton. Pre porovnanie, minulý rok bolo zožatej 21,6 mil. ton repky. Produkcia v Nemecku by mala dosiahnuť 5,6 mil. ton ( rozdiel 600 tisíc ton oproti minulej sezóne), francúzska produkcia je znížená o 800 tisíc ton a poľská o 500 tisíc ton. Tieto krajiny patria k najvýznamnejším producentom repky v Európskej únii. Správa USDA zo začiatku júla, je ohľadne produkcie repky o niečo optimistickejšia. Celkové rozdiely oproti predposlednej prognóze sú ale skoro pre všetky krajiny, kde sa repka pestuje, záporné.

UkrAgroConsult predpokladá pre Ukrajinu zníženie produkcie oproti minuloročnej úrode o 300 000 ton. Reálna ceny repky sa v Nemecku pohybuje v rozpätí 330-360 eur v závislosti od regiónu a spôsobu dodania. Na burze vo Viedni vystúpila v priebehu posledného týždňa cena repky o 10 eur a predáva sa v priemere za 330 eur za tonu.

Cena repky sa odvíja priamoúmerne aj od ceny ropy a citlivo reaguje na všetky správy týkajúce sa vývoja jej cien. Ropa ako aj kurz EUR/USD sú v poslednej dobe stabilné, ropa sa pohybuje nad hodnotou 82 amerických dolárov za barel, čo je najvyššia hodnota od mája. Všetko teda zatiaľ nasvedčuje rastúcemu trendu cien repky na svetových burzách.

Autor článku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments