Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Egypt má vďaka Rusku pšenicu len na 4 mesiace

Egypt má vďaka Rusku pšenicu len na 4 mesiace
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Egyptskí dovozcovia obilia veria, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice potom, ako Kremeľ rozhodol o dočasnom zákaze vývozu. Ten vstupuje do platnosti 15. augusta a bude trvať do konca decembra. Dôvodom je rozsiahle sucho a požiare, ktoré zničili veľkú časť úrody.

Egypt je najväčším dovozcom pšenice na svete a tamojšia najväčšia spoločnosť na dovoz obilia GASC podpísala s ruskými firmami kontrakty na nákup 540.000 ton pšenice s dodávkou medzi 1. augustom a 10. septembrom. Dmitrij Peskov, hovorca ruského premiéra Vladimira Putina, ktorý dnes zákaz vývozu oznámil, však uviedol, že zastavenie exportu by sa malo týkať aj podpísaných kontraktov.

To sa egyptským dovozcom nepáči. „Ak Rusko rozhodlo o zákaze vývozu, to je v poriadku, ale malo by umožniť vývozcom, aby splnili dohodnuté kontrakty a zákaz potom uplatniť až na kontrakty plánované na podpis od 15. augusta,“ povedal Nomani Nomani, predseda GASC.

Dodal, že momentálne má Egypt zásoby pšenice na štyri mesiace. Spotreba pšenice sa v Egypte tradične zvyšuje v období svätého mesiaca ramadán, ktorý sa začne na budúci týždeň.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments