Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny kŕmneho jačmeňa sa priblížili cenám pšenice

Ceny kŕmneho jačmeňa sa priblížili cenám pšenice
insert_photo

Ceny kŕmneho jačmeňa v Nemecku dnes zaznamenali prudký rast potom, ako trhy zareagovali na štvrtkové rozhodnutie Ruska zastaviť od 15. augusta až do konca roka vývoz obilia. Podľa informácií obchodníkov sa ceny kŕmneho jačmeňa s dodávkou v septembri dnes v Hamburgu zvýšili o 13 až 14 eur a dosiahli okolo 220 eur za tonu, čo je už zhruba na úrovni cien potravinárskej pšenice (220-225 eur/tona).

“Trhy sa včera po oznámení Ruska o zákaze vývozu obilia sústredili výhradne na pšenicu, dnes sa však pozornosť obrátila už aj na jačmeň,” povedal jeden z obchodníkov.

“Rusko je totiž aj významným vývozcom tejto komodity,” dodal.

Podľa ďalšieho z obchodníkov je nezvyčajné, že ceny kŕmneho jačmeňa sa dostali až k úrovni cien potravinárskej pšenice.

“Takéto niečo sme nezaznamenali minimálne 10 rokov,” povedal.

Vzrástli aj ceny sladovníckeho jačmeňa, ktorý je základnou surovinou pri výrobe piva. Dôvodom sú najmä časté dažde v Nemecku, ktoré skomplikovali zber. Ceny sladovníckeho jačmeňa s dodávkou v októbri dosiahli dnes okolo 215 až 220 eur/tona.

“Pivovary a producenti sladu budú čeliť výraznému rastu cien sladovníckeho jačmeňa,” povedal jeden z obchodníkov s tým, že len za minulý mesiac sa tieto ceny zvýšili o 95 až 100 eur.

Zákaz vývozu ruského obilia sa okrem pšenice týka aj jačmeňa, raže, kukurice a múky a zahŕňa aj kontrakty, ktoré už boli uzatvorené a na základe ktorých malo byť obilie exportované po 15. auguste. Navyše sa na trhoch už niekoľkokrát objavili dohady, že vývoz obilia by mohla zastaviť aj Ukrajina, druhý veľký vývozca pšenice a jačmeňa. Kyjev zatiaľ tvrdí, že so zákazom nepočíta.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments