Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice za týždeň vzrástli o 25 percent

Ceny pšenice dnes pokračovali v raste a dosiahli nové dvojročné maximum, zatiaľ čo akcie pivovarníckych a potravinárskych spoločností zaznamenali pokles. Dôvodom je reakcia trhov na rozhodnutie Ruska, jedného z najväčších exportérov obilia na svete, zastaviť pre rozsiahle sucho a požiare vývoz obilia od 15. augusta až do konca roka.

Na zákaz, ktorý vo štvrtok (5.8.) oznámil ruský premiér Vladimir Putin, už zareagovala Ruská železničná spoločnosť, ktorá oznámila, že od soboty 14. augusta prestane nakladať obilie určené na vývoz. Rýchlosť zastavenia exportu šokovalo Ruskú obilnú úniu, ktorá dnes požiadala vládu, aby zákaz odložila až na 1. septembra.

Ceny pšenice na komoditnej burze v Chicagu s dodávkou v decembri dnes vzrástli o 6,5 % na 8,68 USD (6,59 eura) za bušel, čo je najvyššia cena za približne dva roky. V porovnaní s hodnotou na začiatku júna je to až dvojnásobný rast a len za tento týždeň to znamená rast o 25 %.

Na situáciu zareagovali aj akciové trhy a ceny akcií pivovarníckych a potravinárskych firiem išli nadol. Ceny akcií dánskej pivovarníckej firmy Carlsberg klesli o 4,5 % a pokles zaznamenali aj švajčiarska a francúzska potravinárska firma Nestlé a Danone.

Podľa niektorých obchodníkov v Ázii by rastúce ceny mohli viesť k novej potravinovej kríze. „Môže nastať dominová reakcia a my už očakávame, že po raste cien pšenice sa pozornosť obráti na kukuricu a sóju, čo vyvolá rast cien aj pri nich,“ uviedli indonézski dovozcovia.

Podľa Indonézie by zákaz Ruska a prípadný podobný krok z iných krajín bývalého Sovietskeho zväzu výrazne znížil dodávky do tejto krajiny. Indonézia je najväčším dovozcom pšenice a múky na ázijskom kontinente. Ak nebude mať možnosť dovozu z Ruska a od jeho susedov, potom sa bude musieť obrátiť na USA, Kanadu či Austráliu, ktoré však ponúkajú obilie za vyššie ceny než bývalé krajiny ZSSR.

Ale viacerí analytici ďalšiu krízu nepredpokladajú, pretože svetové zásoby obilia, najmä pšenice, sa v ostatných rokoch zvýšili. Podobne sa takéhoto scenára neobáva ani Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Tá ešte 4. augusta, deň pred oznámením Ruska o zákaze vývozu obilia, uviedla, že obavy z možnej potravinovej krízy pre nižšie úrody pšenice by hroziť nemali, pretože svet si po predchádzajúcej kríze urobil dostatočné zásoby. K nim prispeli aj rekordné úrody pšenice v roku 2008.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments