Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Predaj hydiny z dvora nekončí!

sliepky
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V uplynulých dňoch sa najmä na sociálnych sieťach objavila informácia o tom, že Európska únia od januára zakázala predaj hydinového a zajačieho mäsa z dvora. Mala tak spraviť pre nepredĺženie výnimky vymedzenej v nariadení. Informácie sa na sociálnych sieťach objavili aj cez statusy českého europoslanca Ivana Davida.

„Európska komisia odmietla rozšíriť výnimku, ktorá poľnohospodárom umožnila zabíjať a spracovať kurčatá, kačice či husi a morky na farme a predávať ich priamo z dvora,“ uvádza sa v statusoch, ktoré boli publikované aj na profiloch venujúcim sa poľnohospodárstvu na Slovensku.

Informácia spustila v reakciách vlnu nevôle a pohoršenia. Ide však len o takzvanú kačicu.

„Od 1. januára 2021 sa nemenia podmienky pre „predaj z dvora“ pre mäso z hydiny a zajacovitých. Naďalej bude možné predávať z dvora malé množstvá hydiny a zajacovitých tak, ako je to upravené v národnej legislatíve,“ uviedla na pravú mieru Jana Kovalíková  zo sekretariátu ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Je pravdou, že k zmene na európskej úrovni pri predaji z dvora dochádza. Komisia totiž nepredĺžila platnosť nariadenia, ktoré pojednávalo o odchýlke týkajúcej sa priameho dodávania malých množstiev mäsa z hydiny a králikov. Išlo o článok, ktorý jednotlivým štátom dával možnosť schváliť aj predaj z dvora pre malé množstvá iného ako čerstvého mäsa – napríklad soleného či údeného zajačieho a hydinového mäsa.

„Slovenská národná legislatíva nemá zakomponovanú takúto výnimku, preto sa pre nás nič nemení. Stále teda platí možnosť dodávania malých množstiev čerstvého mäsa z hydiny a zajacovitých zabitých na farme konečnému spotrebiteľovi alebo miestnej maloobchodnej prevádzkarni,“ dodal Matej Michalec z ministerstva pôdohospodárstva.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments