Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

PPA zaslala žiadateľom o priame platby za rok 2022 už viac ako 85 % rozhodnutí

PPA zaslala žiadateľom o priame platby za rok 2022 už viac ako 85 % rozhodnutí
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) pokračuje vo vyplácaní priamych podpôr za rok 2022. Rozhodnutia už PPA zaslala viac ako 85 % žiadateľom, ktorí už majú na účtoch 400 miliónov eur z celkovej sumy 554 miliónov eur. V piatok o tom informovala PPA.

Za kampaň 2022 prijala PPA 17.884 jednotných žiadostí na plochu (SAPS) pričom viac ako 15.200 rozhodnutí už vydala. Po ukončení potrebných kontrol agentúra pristúpi k vydaniu rozhodnutí aj vo zvyšku žiadostí.

“Mieru kontrol stanovuje európska legislatíva na základe rozsahu chybovosti žiadateľov v predošlom roku. Výnimkou boli roky pandémie COVID-19. Pre nás to znamená, že vo vzťahu k roku 2022 musíme povinne skontrolovať plochu o výmere viac ako 240.000 hektárov,” priblížil generálny riaditeľ Jozef Kiss.

Je podľa neho v záujme žiadateľov znížiť chybovosť v žiadostiach tak, aby v budúcich rokoch mohla byť vzorka kontrolovaných plôch výrazne nižšia.

PPA vyzvala žiadateľov o dotácie, aby dôslednejšie dbali na dodržiavanie podmienok oprávnenosti a pravidiel krížového plnenia na svojich žiadostiach a aby problémy s užívacími vzťahmi neriešili podaním žiadosti, ale zákonnými postupmi ešte pred podávaním žiadostí. Najčastejšími chybami pri kontrolách bolo, že plochy nie sú čiastočne alebo aj na celej výmere obhospodárené, plochy javia známky zaburinenia, žiadatelia nepoznajú výmeru obhospodarovanej pôdy oprávnenej na platbu alebo napríklad, že žiadatelia nemajú v teréne vytýčené hranice svojich pozemkov.

Zníženie chybovosti v žiadostiach zabráni podľa agentúry neúmernému zvyšovaniu miery kontrol, zároveň zefektívni administráciu žiadostí a zrýchli samotné vyplatenie finančných prostriedkov a zabráni blokovaniu tých farmárov, ktorí svoje žiadosti vyplnili správne.

PPA má zo zákona na vydanie rozhodnutia 13 mesiacov od podania žiadosti, pričom december roka, v ktorom bola podaná žiadosť, nie je konečným, ale iba prvotným termínom na vyplatenie priamych podpôr. Európska legislatíva ukladá platobným agentúram členských štátov povinnosť vyplatiť 95 % finančných prostriedkov danej kampane do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. PPA túto povinnosť aktuálne plní s predstihom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
podnikatel
podnikatel
27. marec 2023 8:07

tak tento článok je absolútne skresľujúci. Pominulé roky bolo v decembri vyplatených 90% žiadateľov a nie že koncom marca sa chvália, že majú 85% naškrabaných. Tam v tom manažmente niečo naozaj nefunguje. Nehovoriac o peniazoch. Ak sa do toho troška niekto vyzná, tak by bol napísal aj to, že tých… Celý komentár »

kalman
kalman
27. marec 2023 9:28

Vážená PPA. Hanbím sa za Vás- lebo pri týchto nevybavených žiadostiach sú aj taký, čo nič neporušili a vo februári 2023 sa dozvedeli. že akože majú kontrolu. Po urgenciách ohľadom vydania rozhodnutia, bolo nám trocha netaktne povedané. že akože čo – my máme 13 mesiacov na vydanie rozhodnutia. Škoda .že… Celý komentár »

Johnny
Johnny
27. marec 2023 10:43
Odpoveď na  kalman

Inak na webe PPA sú aj krásne fotky toho čo si niektorí dokážu deklarovať ako plochu na ktorej gazdujú. a všetci ostatní na nich doplácame. Som nevedel že máme medzi sebou toľko pestovateľov náletových drevín. Vypuďme ich raz navždy spomedzi seba nech na nich nedoplácame.

NPL
NPL
30. marec 2023 8:43
Odpoveď na  Johnny

toto je asi anonymný email PPA na prezentovanie toho “prečo” nestíhajú to čo vždy stíhali