Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

PPA spustila vyplácanie platieb

Zisk svetového výrobcu agrotechniky Deere klesol pre koronavírus o vyše 40 %
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala dnešným dňom vyplácanie platieb v roku 2023. Je to historicky najskorší začiatok vyplácania v novom účtovnom roku, nakoľko v minulých rokoch sa tak dialo vždy až po uzavretí starého účtovného obdobia, čo bolo najskôr až na prelome mesiacov január a február.

PPA pozastavila vyplácanie peňazí poľnohospodárom v roku 2022 už 9. decembra, a to z dôvodu neschváleného štátneho rozpočtu. Do konca roka však vyplatila schválené žiadosti v oblasti štátnej pomoci (pomoc za sucho a pomoc potravinárom) tak, ako sa zaviazala. Rozhodnutie pozastaviť platby už 9. decembra nebolo v kompetencii generálneho riaditeľa PPA Jozefa Kissa, ani rezortného ministra Samuela Vlčana. Vynútila si to situácia okolo schvaľovania štátneho rozpočtu v prvej polovici decembra a bolo nevyhnutné riadiť sa platnou legislatívou. Štátny rozpočet na rok 2023 schválil parlament až 22. decembra 2022.

„Uvedomujem si komplikovanú situáciu, ktorú poľnohospodárom spôsobilo ukončenie vyplácania už 9. decembra, preto som sa aj po dohode s MPRV rozhodol spustiť vyplácanie v roku 2023 takmer o mesiac skôr, ako v minulých rokoch. Otvárame nové účtovné obdobie bez toho, aby bolo uzavreté účtovné obdobie za rok 2022. Tento stav bude trvať niekoľko dní a je to prvýkrát v histórii PPA, kedy budú bežať paralelne dve účtovné obdobia, ale potrebujeme dostať platby k poľnohospodárom čo najskôr. Zároveň som koncom roka absolvoval pracovné stretnutie s Bankovou asociáciou, aby som poľnohospodárom pomohol zmierniť tlak na ich pravidelné koncoročné splácanie úverov a bankám som garantoval vyplatenie financií na účty farmárov už v januári 2023. Je pre mňa hlavnou prioritou čo najskoršie  spustenie  platieb v tomto roku a som úprimne rád, že s maximálnym nasadením zamestnancov PPA sa tento cieľ podarilo k dnešnému dňu splniť.“” informuje Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA.

PPA aj po pozastavení platieb pokračovala vo vydávaní rozhodnutí k priamym podporám. Z celkového počtu 17 886 podaných žiadostí, bolo do Vianoc vydaných 75% rozhodnutí a do 9.12.2022 vyplatených 200 miliónov eur. Do konca januára vyplatí PPA poľnohospodárom ďalších 156 miliónov eur v oblasti priamych podpôr.

PPA má zo zákona na vydanie rozhodnutia 13 mesiacov od podania žiadosti, pričom december roku, v ktorom bola podaná žiadosť, nie je konečným, ale iba prvotným termínom na vyplatenie priamych podpôr. Zároveň európska legislatíva ukladá platobným agentúram členských štátov povinnosť vyplatiť 95% finančných prostriedkov danej kampane do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. PPA tieto povinnosti plní s výrazným predstihom.

Autor článku: Tlačová správa Pôdohospodárska platobná agentúra
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments