Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

PPA hostí od včera troch audítorov, v stredu pribudnú ďalší. Ide o akreditáciu

PPA hostí od včera troch audítorov, v stredu pribudnú ďalší. Ide o akreditáciu
insert_photoRadka Novotná - poľnoinfo.sk

V Pôdohospodárskej platobnej agentúre sa začal audit Európskej komisie. Jeho úspešný koniec je podmienkou pre udelenie trvalej akreditácie pre agentúru. Tú stratila v dôsledku korupčných káuz a predchádzajúceho auditu, ktorý potvrdil porušovanie zákonov. Vyšetrovanie zo strany orgánov činných v trestnom konaní medzičasom potvrdilo korupciu v objeme vyše 10 miliónov eur, ktorej sa mali dopustiť aj vysokí predstavitelia PPA, na čele s bývalým generálnym riaditeľom Jurajom Kožuchom.

K trom pribudnú traja

„V termíne od 27.9 do 1.10.2021 bude prítomný audit Európskej komisie v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Prítomní budú za Európsku komisiu traja zástupcovia, v stredu plánovanou videokonferenciou pribudnú ďalší traja audítori. Za PPA tvorí kostru stáleho tímu okrem generálneho riaditeľa ďalších sedem ľudí, postupne budú podľa oblasti pribúdať ďalší – za Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka štyria, za certifikačný orgán dvaja zástupcovia, a za poradný orgán dvaja zástupcovia,“ uviedla v písomnom stanovisku Pôdohospodárska platobná agentúra.

Ešte pred dvomi týždňami informovala PPA na tlačovej konferencii o splnení 56 opatrení z celkového počtu 72. Medzičasom údajne došlo k naplneniu ďalších, zatiaľ ich splnenie však nepotvrdil certifikačný orgán.

„PPA predkladá na audit odpočet k všetkým 72 opatreniam tak, aby mohol posúdiť ich splnenie,“ uviedla agentúra v písomnom stanovisku.

Pripravenosť na úspešné zvládnutie auditu potvrdil aj minister pôdohospodárstva.

„Verím, že sme dobre pripravení na to, aby sme európskym audítorom vysvetlili, že pokrok, ktorý sme dosiahli pri odstraňovaní problémov a pri modernizácii Pôdohospodárskej platobnej agentúry, je vysoký. Verím, že ich presvedčíme,“ uviedol Samuel Vlčan.

Tak ako ministerstvo, ani poľnohospodári si neúspech nepripúšťajú. Hoci na úspešnosť auditu nemajú vplyv, veria v získanie akreditácie.

„Sme radi, že sa definitívny proces udelenia trvalej akreditácie začal, lebo tento nešťastný príbeh potrebujú mať poľnohospodári už za sebou. Dúfame, že po tejto návšteve bude PPA udelená trvalá akreditácia a začne pracovať v štandardnom režime. Hlavne, čo sa týka projektových podpôr, potrebujeme vyhlásiť nové výzvy pre poľnohospodárov v objeme asi 330 miliónov eur, a samozrejme potrebujeme začať vyplácať projekty zo starého obdobia. Čo sa týka scenára, že by PPA akreditáciu nezískala, rovnako ako ministerstvo, predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo aj generálny riaditeľ PPA, si tento scenár nepripúšťame, pretože by znamenal kolaps slovenského poľnohospodárstva. Cez PPA totiž ročne pretečie asi pol miliardy eur,“ vyjadril sa predseda SPPK Emil Macho.

Kiss: Priame platby budú vyplácané v štandardnom režime

Na nedávnej tlačovej konferencii generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss deklaroval, že priame platby, ktoré u nás poberá asi 19 tisíc poľnohospodárov, budú vyplácané v štandardnom termíne – v decembri tohto roka. Rovnako deklaroval spoluprácu na prípravách strategických dokumentov pre novú spoločnú poľnohospodársku politiku.

Výsledok auditu a rozhodnutie Európskej komisie o udelení trvalej akreditácie sa Slovensko dozvie 15.októbra. Ak uspeje, ministerstvo deklaruje aj vyhlásenie investičných výziev, ako tiež postupný návrat k riadnemu vyplácaniu aj pozastavených projektov po tomto termíne.

 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1559 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
SHR
SHR (@kissati-zoznam-sk)
15. októbra 2021 19:05

Stlačením gombíka na počítači každý jeden poberateľ agrodotácii by mohol dostať transparentné informácie o tom či má vôbec šancu získať peniaze na obnovu výroby…..