Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

PPA bude v prípade „križovania“ podávať na prokuratúru trestné oznámenia

chat_bubbleKomentáre: 5 visibilityZobrazenia: 2671

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) bude v prípade tzv. križovania podávať na prokuratúru trestné oznámenia. Uviedol to Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na piatkové rokovanie zástupcov Iniciatívy poľnohospodárov na Generálnej prokuratúre (GP) SR.

„Upozorňujeme teda všetkých špekulantov s pôdou, že akékoľvek podvodné konanie bude mať trestnoprávnu dohru,“ zdôraznil Feik.

V prípade, že na tú istú plochu existuje viacero žiadateľov, PPA podľa neho nevyplatí finančné prostriedky žiadnemu žiadateľovi. To trvá do okamihu, kým nenastane medzi nimi dohoda, alebo sa jasne nepreukáže, kto z nich má k pôde vzťah. V krajnom prípade o tom rozhoduje súd.

Feik pripomenul, že šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS) a generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa ešte v lete minulého roka dohodli na intenzívnej spolupráci. Výsledkom toho je zvýšené množstvo vzájomných dožiadaní, a tiež školenia pre policajtov a prokurátorov vo veci pozemkového práva a agrodotácií. Tieto školenia sa spustili už minulý rok.

Patrik Magdoško a František Oravec z občianskeho združenia Iniciatíva poľnohospodárov po piatkovom stretnutí s námestníkom generálneho prokurátora SR Petrom Šufliarskym uviedli, že nekalosti a utláčanie pri agrodotáciách sa voči malým farmárom dejú aj na Kysuciach.

 „Máme tvrdé zistenia v rámci Kysúc. Na to sme chceli aj upozorniť Generálnu prokuratúru, že Kysuce sú na tom tak isto, ako východ Slovenska, kde sme objavili možno ďalšiu Roškovú v prevedení niekoho iného, kde tvrdo ‚vypaľuje‘ malých farmárov a oberá ich o pôdu. Bol som osobne na stretnutí s 12 farmármi, z ktorých už 6 farmárov skončilo,“ priblížil Magdoško.

„Sústredili sme teraz pozornosť GP SR na to, aby sa zaoberali Kysucami, lebo je to isté, čo bolo na východe Slovenska. Ide tam o klasický systém, ako zlikvidovať malých farmárov v danom regióne. Veľká firma si vytvorí napríklad 5 malých firiem, ktoré začnú ‚križovať‘ malých farmárov (blokovať príjem štátnej dotácie tým, že na jeden pôdny blok si o ňu požiadajú dvaja farmári, pozn. TASR). Ak má malý farmár 20 hektárov pôdy, na tomto ho veľká firma ‚zakrižuje‘, stopnú sa dotácie,“ oznámil Magdoško.

Ak malý farmár „nestiahne“ svoju žiadosť o dotácie, automaticky nedostane podľa Magdoškových slov od PPA žiadne peniaze.

„Veľké firmy takto sofistikovaným spôsobom vytláčajú malých farmárov z polí, ničia im úrodu. Oznámenia na polícii boli zamietané. O tomto sme teda dnes informovali Generálnu prokuratúru, že Kysuce sú v katastrofálnom stave. Priamo sme dali aj zistenia z prokuratúry, z polície a vysvetlili sme, aká je tam v skutočnosti situácia. Menovali sme aj firmy, ktoré tam pôsobia, upozornili sme na schému pôsobenia,“ povedal.

„Neviem, či je dobré teraz priamo menovať konkrétnu osobu. Dohodli sme sa, že najprv nech sa urobí šetrenie, nech sa otvoria prípady. Čoskoro sa bude dať povedať aj meno, aj to, kto za tým všetkým stojí,“ dodal Magdoško.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1459 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. Pišta
  3. februára 2019

  Bude sa jednať o trestný čin križovania , alebo o trestný čin zlého zakreslenia v gsaa , alebo trestný čin hanobenia poľnohospodárstva ?

  Odpovedať
 2. jm
  3. februára 2019

  Malo by sa jednať o bezdôvodné obohatenie.

  Odpovedať
 3. G.S.
  4. februára 2019

  jm – A potom bude o správnosti rozhodovať kto? Prokuratúra, alebo PPA bez súdov? Veď vždy máš možnosť sa odvolať na súd. A akým právom niekto hovorí o zastavení všetkých platieb a nielen na sporné? To už nie je porušenie zákona? A v katastroch s neurobenou komasáciou to bude aký génius riešiť? Tam to je vo veľkej väčšine prípadov len na dohode, lebo pri tej obrovskej rozdrobenosti sa to ani inak riešiť nedá. V katastri nemáme podnájomné zmluvy a teda podľa Feika sme všetci špekulanti, lebo nemáme riadne usporiadané pozemky ale len vlastníctvo alebo nájmy. Ale v praxi každý užívame pozemky na ktoré nemáme zmluvy. To nás budú už asi strieľať. A ak mám zmluvy na viac pozemkov ako užívam , to mi dajú bonus?

  Odpovedať
 4. jm
  4. februára 2019

  Určite bez komasácie je to nereálna VEC . V skutočnosti mnohý máme zazmluvnené viac pôdy ako užívame. Ale práve preto je potrebné na tento problém poukazovať až nakoniec budú musieť tento spoločný problém kompetentný riešiť. Ak budeme ticho tak to bude vyzerať že je všetko v poriadku. Ja som v podstate nemal snahu poukázať na posunutie hranice o nejaké milimetre v mape . Každý kataster má určitú výmeru poľnohospodárskej pôdy . Ak je aj zámena v rámci akého koľvek spôsobu .Nemalo by sa stať že v katastri sa nejakým spôsobom pôda zväčší oproti skutku . Teoreticky je aj to možné .To je z dôvodu neaktualizácie LV .Každý vlastník má záujem zazmluvniť to čo má v LV ale v skutočnosti ani nevie dotyčný vlastník o akú pôde sa jedná. Či je to zarastené náletom ,zamokrené z dôvodu zmeny terénu v prírode atď. Totiž uvedené údaje sa nezhodujú so skutočným stavom. Rozumný človek ak zamieňal tak si myslím že v NZ to zaznamenal. Dnešný problém spočíva v tom že ak si zazmluvnil aj 100ha s urbárom tak sa nájdu odborníci ako bolo uvedené. Dôvod je jasný . Naddeklarácia a pozastavenie podpory. Malo by sa skúmať napríklad aj to či žiadatelia sú aj produktívny poľnohospodári alebo len poberatelia podpory. Môj názor . Nesmieš sa vzdať zbabelo pred bitkou keď prinesie niekedy aj bolesť.

  Odpovedať
 5. Stanko Dušan
  8. februára 2019

  PPA bude dávať podnety prokuratúre. A kto bude robiť križové kontroly a dávať podnety na stíhanie SPF, ktorý robí čo chce a vykazuje duplicitné parcely spolu s Lesy SR, SVHP B. Štiavnica a nič sa nedeje. To preto aby zabezpečili dostatočnú výmeru pozemkov pre vyvolených záujemcov o nájom pozemkov pre poľovné účely. Vlatníci sú nepodstatní, veď ich týmto spôsobom prehlasujú – nikto sa týmto nezaobra, nepomáhajú sťažnosti od vlády, ministerstva, parlamentu – všade vládne SNS, ale ani sudy a prokuratúra nepomahajú obyčajným poctivým ľuďom. To je arogancia moci štátu a nulová vymožiteľnosť práva.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.