Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Pozrime sa bližšie na pohánku

Pozrime sa bližšie na pohánku
insert_photoIng. Peter Hozlár, NPPC

Dáte si „tatarčane“ pirohy? Toto jedlo je obľúbené najmä u obyvateľov severovýchodných regiónov Slovenska. Za jeho pôvodom by ste však museli až do Ázie, k Himalájam. Odtiaľ totiž pochádza „tatarka“ – po slovensky pohánka.

Názov je vraj odvodený od Tatárov, teda Mongolov, ktorí ju na naše územie priniesli v stredoveku. Dnes u nás rastú dva botanické druhy pohánky: pohánka jedlá a Pohánka tatárska. Pre jej nenáročnosť ju pestovali na Slovensku v oblastiach s horšími pôdno-klimatickými podmienkami. V povojnovom období pestovanie pohánky takmer zaniklo, ale východ Slovenska sa jej nevzdal. V roku 2016 sa u nás pohánka pestovala na celkom asi 640 hektároch, z toho najviac na severovýchode krajiny. Tatarčane pirohy sú predsa pochúťka!

Agrotechnika pestovania pohánky je takmer rovnaká ako pri ostatných jarinách, no vysieva sa až v máji-júni, pretože je citlivejšia na mrazíky. Pri užších medziriadkoch (125-150 mm) dobre potláča buriny. Pohánka je medonosná a dostatok opeľovačov zvyšuje jej úrodu o 30-40%. Nepotrebujete na ňu žiadne špeciálne stroje, či náradia a na zber postačí prispôsobiť klasický obilný kombajn (otáčky bubna 500-600 za min.). Kvôli dlhšej vegetačnej dobe sa zberá až v októbri a vyžaduje si dosúšanie (na skladovaciu vlhkosť 14%). Keďže dozrieva nerovnomerne (kvitne až do zberu), treba zvoliť správny čas zberu, keď je na rastline asi 2/3 nažiek hnedých. Úroda býva 1 až 2 tony z hektára a cena vylúpanej pohánky je asi 300 až 450 euro za tonu (podľa roku a kvality).

„Na Slovensku sa vyšľachtila jediná odroda „Špačinská jednotka“. Tú množíme na osivo na asi dvoch hektároch ročne v našej výskumnej a šľachtiteľskej stanici Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra, Výskumného ústavu rastlinnej výroby vo Vígľaši-Pstruši,“ hovorí Ing. Peter Hozlár PhD., riaditeľ stanice.

„Vyprodukované osivo však väčšinou putuje k zahraničným pestovateľom. Predávame ho za cca 2 eurá za kilogram, väčšinou do Čiech, Nemecka alebo Francúzska. Tam ho však ešte ďalej množia a vysievajú. Cena osiva je relatívne vysoká, ale stále atraktívna. Veď ide o najvyššie stupne superelitných a elitných osív (SE1,E1,E2,E3), z ktorých je možné vyrábať ešte certifikované osivá (C1 a C2).“

Svetová produkcia pohánky je asi 3 mil. ton ročne a jej spotreba rastie, najmä vďaka jej výživovým hodnotám, zdravotným prínosom a využití v bezlepkovej strave. V Rusku a na Ukrajine sú populárne kaše z pohánkových krúp. V Japonsku podávajú obľúbené letné jedlo – studené rezance z pohánkovej múky zvané „Zaru soba“. V Slovinsku je obľúbený pohánkový chlieb. V severnom Taliansku z nej robia cestoviny „pizoccheri“ a v niektorých regiónoch má tradíciu aj výroba pohánkového piva a pečiva. Francúzi konzumujú mladé listy pohánky ako zeleninu v šalátoch, alebo ju sušia a pripravujú z nej čaje. Čoraz viac je vyhľadávaný pohánkový med. Hnedé šupky z vylúpanej pohánky sa zasa využívajú na plnenie zdravotných vankúšov. Vďaka bohatej nadzemnej biomase sa využíva aj ako kvalitná krmovina pre hospodárske zvieratá.

Prečo by sme ju teda nemohli začať pestovať vo väčšej miere aj na Slovensku? Najmä ak vezmeme do úvahy, že medzi jej prínosy patrí aj obsah vlákniny a rutínu, ktoré pomáhajú pri problémoch s cievami, vysokým krvným tlakom a vysokým cholesterolom v krvi.

„Pohánka je dobrou alternatívou do osevného postupu. Zatiaľ však o ňu prejavujú záujem skôr len tí ľudia, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl a poznajú nutričné hodnoty pohánky. Veď má až 18 rôznych aminokyselín a množstvo cenných minerálnych látok ako zinok, meď, selén, plus vitamíny B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), E a C,“ pripomína Ing. Hozlár, ktorý sa venuje jej množeniu.

„Problémom Slovenska je spracovateľský priemysel. Neexistuje u nás mlyn, kde by pohánku lúpali. Zrelá nažka má totiž tvrdý obal. Preto v našej potravinovej sieti dominuje pohánka z dovozu, napríklad tá z Číny, u ktorej nedávno inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy zistili zvýšený obsah rezíduí pesticídov. Je to škoda, lebo spotreba pohánky rastie. Ak by u nás fungovala sieť od pestovateľa cez spracovateľa po obchod, bola by to pre slovenských pestovateľov veľká príležitosť diverzifkovať a spestriť našu jednotvárnu rastlinnú výrobu. No najskôr je asi potrebný tlak a dopyt zo strany spotrebiteľov.“

Pohánka by tak mohla pomôcť nielen roľníkom, ale najmä konzumentom so zdravotnými problémami. Možno by sme mohli nazrieť cez hranicu k našim susedom do Čiech, kde majú pohánkový mlyn s vyše 150-ročnou tradíciou, bezlepkový mlyn aj moderné technológie na spracovanie pohánky. Preferujú mechanické lúpanie zrna, ktoré je šetrnejšie ako termické. Chytí sa u nás niekto takéhoto podnikania? Pohánka by si to určite zaslúžila.

Autor článku: Lada Debnárová pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Ing. Peter Hozlár, NPPC

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Danubia
Danubia
5. január 2018 19:06

Dobry den Po pol storoci v cudzine som sa pred rokom vratila na Slovensko a velmi sa cudujem, ze sa tu pohanka doslova “vytratila”. Ja som este zazila ako moja prababicka na Horehroni varila bryndzové halusky (tie najlepsie) s velkym podielom pohankovej muky. V zahranici som jedla japonske “soba” rezance,… Celý komentár »

Ján
Ján
11. február 2020 22:48
Odpoveď na  Danubia

Niekoľko pestovateľov pohanky je v obci Kolonica, ktorí ju pestujú bez hojenia a postrekov , ručné siatie, zber kombajnom, sušenie na slnku, prípadne na pôjde.

Jano
Jano
5. marec 2019 19:28

Dobrý deň. Tento rok chcem skúsiť zasiať pohánku na 30a. Hlavný dôvod je pohánkový med. Ale sa zaujímam, že čo ďalej potom s pohánkou, či by sa dala spracovať. Čo som zisťoval, veľa možností nie je.
Jano

Danubia
Danubia
26. február 2020 12:19
Odpoveď na  Jano

Viac moznosti nie je??? Najdolezitejsi produkt je celozrnna pohankova muka -to aspon zatial, kym sa Slovaci nerozhodnu 1) konstruovat alebo kupit l u p a c k u na pohanku (tie potvory “oriesky” su velmi tvrdé); z celej lupanej pohanky sa varia velmi chutné pokrmy na vzor rizota (napr. napucenu… Celý komentár »

Danubia
Danubia
30. august 2020 13:52
Odpoveď na  Jano

Podla mijich aktualnych informacii melie MLYN TRENCAN aj pohanku -slovensku! Prikupuje len v pripade, ak slovenski pestovatelia vsetko predaju do zahranicia…Urcite sa vyplati ich kontaktovat.

marcel sako
marcel sako
13. február 2020 16:56

Pozor na to je to veľmi nebezpečná “burina “do sledov s repou a sójou. Inak nie je to pravda , že sa dá robiť bez herbicídov, ale môže sa to podariť ak počasie zapraje. Veľmi ťažko sa predáva , takže nie je to až také jednoduché, predávali sme ju 3… Celý komentár »

Danubia
Danubia
26. február 2020 11:52
Odpoveď na  marcel sako

Pohanka a herbicidy: Pohanka je odolna, nenarocna rastlina. Ak sa nepestuje na plochach ako v USA atd., tak je bezproblematicka -vid v Rakusku, Nemecku, Svajciarsku atd. Poahnka a odbyt: Konzumentke treba najprv ukazat co a ako sa z pohanky da vyrobit, uvarit. Ked hodite produkt na trh bez dalsej informacie… Celý komentár »