Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Poznáme najlepšie poľnohospodárske podniky na Slovensku

Poznáme najlepšie poľnohospodárske podniky na Slovensku
insert_photoTOP AGRO: Pohľad na hospodársku budovu a najnovší traktorový prírastok v PD Nižná (okres Piešťany), ktoré sa tento rok umiestnilo na piatom mieste v kategórii: Poľnohospodárske družstvá v produkčných oblastiach.

V týchto dňoch finišujú agrárni žurnalisti združení v Klube poľnohospodárskych novinárov pri Slovenskom syndikáte novinárov na príprave ročenky Top Agro, ktorá vyjde v októbri už po šestnásty raz. Možnosť prezentovať sa v tejto publikácii získava sto najlepších poľnohospodárskych podnikov, ktoré vyhodnotil Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva.

Tento rok VÚEPP vyberal na základe troch ekonomických ukazovateľov – rentabilita celkového kapitálu, nákladovosť tržieb a produktivita práce z pridanej hodnoty z vyše 700 spoločností. Do vyhodnotenia boli zahrnutí všetci, ktorí súhlasili s použitím údajov pre účely Top Agro v Informačnom liste Ministerstva pôdohospodárstva za rok 2010.

Súťaž vyvrcholí 13. októbra v Rimavskej Sobote, kde budú najlepšie manažmenty poľnohospodárskej výroby ocenené. Súčasťou slávnostného večera je galaprogram, odovzdanie cien najvyššími predstaviteľmi rezortu a slávnostná recepcia.

Súťaž Top Agro je najobjektívnejšie vyhodnotenie výsledkov ekonomických ukazovateľov našich poľnohospodárskych podnikov a nastavuje zrkadlo, v akej kondícii sa slovenské chlebové odvetvie nachádza. Aby vyhodnotenie naozaj reflektovalo na rozdielne ekonomické a prírodné podmienky, sú súťažiaci rozdelení do viacerých kategórií. My poznáme tých, ktorí v jednotlivých kategóriách obstáli najlepšie. Treba ale povedať, že pri návšteve všetkých podnikov, či už sú umiestnené v úvode súťažnej tabuľky, alebo v jej druhej polovici, je vidieť obrovské odhodlanie hľadať možnosti, ktoré im zabezpečia cestu k prosperite. Súťaž Top Agro totiž nie je len o najlepších, ale najmä o najvytrvalejších, ktorí to s našim poľnohospodárstvom myslia vážne. Všetkých tých, má záujem Klub poľnohospodárskych novinárov, spolu s hlavným partnerom súťaže UniCredit Bank, oceniť.

Dnes už vieme povedať, že absolútnym víťazom súťaže sa druhýkrát za sebou stalo Poľnohospodárske družstvo Pokrok so sídlom v Ostrove (okres Piešťany).

Vyhodnotenie podnikov:

Poľnohospodárske družstvá v produkčných oblastiach:
1. PD Pokrok Ostrov (okres Piešťany)
2. PD Kalná nad Hronom (okres Levice)
3. PD Rastislavice (okres Nové Zámky)

Poľnohospodárske družstvá v znevýhodnených oblastiach:
1. RD Petrova Ves (okres Skalica)
2. PD „Vršatec“ Pruské (okres Ilava)
3. PPD Inovec Volkovce (okres Zlaté Moravce)

Obchodné spoločnosti v produkčných oblastiach:
1. Sema HŠ Sládkovičovo (okres Galanta)
2. Agro – Gombár Dvory nad Žitavou (okres Nové Zámky)
3. Radar Zbehy (okres Nitra)

Obchodné spoločnosti v znevýhodnených oblastiach:

1. AGR Lenartovce (okres Rimavská Sobota)
2. Agrosev Detva (okres Detva)
3. Agropartner Plavecké Podhradie (okres Malacky)

Samostatne hospodáriaci roľníci:
1. Zdenek Černay Senec (okres Senec)
2. Július Šándor Pleš (okres Lučenec)
3. František Kyjovský Agrofarma, Medzany (okres Prešov)

Najlepším podnikom služieb sa podľa vyhodnotenia VÚEPP stalo ORAGRO Oravské Veselé (okres Námestovo).

Všetkým sto najlepším poľnohospodárskym spoločnostiam gratulujeme a tešíme sa na stretnutie s ich predstaviteľmi 13. októbra na slávnostnom vyhodnotení v Rimavskej Sobote.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TOP AGRO: Pohľad na hospodársku budovu a najnovší traktorový prírastok v PD Nižná (okres Piešťany), ktoré sa tento rok umiestnilo na piatom mieste v kategórii: Poľnohospodárske družstvá v produkčných oblastiach.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments